Frusenko w zastępstwie Miedwiediewa przyjechał do Polski
Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich uważa, że nieobecność prezydenta Rosji na obchodach 65-tej rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau nie jest demonstracją ani nieprzyjaznym gestem. Rosję na obchodach reprezentuje minister edukacji i nauki Andriej Frusenko.
27.01.2010 | aktual.: 27.01.2010 09:52
Adam Eberhardt powiedział, że obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz mają charakter europejski i nie wpisują się w relacje poszczególnych państw z Polską.
Wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich zauważa, że nieobecność Miedwiediewa może mieć związek z tak zwaną "dyplomatyczną kurtuazją". Jak podkreśla, Rosja ma inne priorytety polityki historycznej na ten rok. Między innymi w maju odbędą się w Moskwie uroczystości 65-tej rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Prezydent Lech Kaczyński wysłał zaproszenie do Dmitrija Miedwiediewa dopiero w grudniu. Kancelaria Prezydenta tłumaczyła tak późne zaproszenie kwestiami protokołu dyplomatycznego. Uroczystości organizuje bowiem rada pod przewodnictwem profesora Władysława Bartoszewskiego i to ona zaprosiła do udziału w obchodach prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dopiero, gdy to nastąpiło, polski prezydent mógł zaprosić przywódcę Rosji. Opóźnienie to skrytykowała opozycja.
Profesor Wojciech Materski ocenia, że Kancelaria Prezydenta wysłała zaproszenie zbyt późno. Jego zdaniem, zaproszeń wysłanych miesiąc przed uroczystościami z reguły się nie przyjmuje. W opinii Wojciecha Materskiego, Kancelaria Prezydenta mogła uruchomić kanały dyplomatyczne, by nieformalnie dowiedzieć się, czy Miedwiediew przyjedzie i dopiero wówczas wystąpić z oficjalnym zaproszeniem.
Historyk podkreśla, że Polska i Rosja nie porozumiały się również w sprawie wspólnej ekspozycji historycznej. Chodzi o umieszczenie w ekspozycji rosyjskiej ziem wschodnich ziem drugiej Rzeczpospolitej jako tymczasowo włączonych do Polski. Dla Warszawy taka interpretacja jest nie do przyjęcia.
W liście do Lecha Kaczyńskiego prezydent Rosji napisał, że czuje się zaszczycony zaproszeniem. Dmitrij Miedwiediew zaznaczył, że 65. rocznica wyzwolenia Auschwitz jednoczy narody rosyjski i polski, także ku pokojowej przyszłości.
W ramach uroczystości zaplanowano konferencję edukacyjną, w której wezmą udział ministrowie edukacji z krajów Unii Europejskiej, w tym także gość z Rosji.
27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona uwolniła prawie 8 tysięcy więźniów Auschwitz, w tym ponad 500 dzieci.