PolskaFriszke: ROPCiO walczył z ideami komunizmu

Friszke: ROPCiO walczył z ideami komunizmu

Zdynamizowanie opozycji i wyraźne określenie
programu politycznego, sprzeciwiającego się ideom systemu
komunistycznego, to jedne z ważniejszych dokonań ROPCiO - ocenił
prof. Andrzej Friszke, jeden z uczestników konferencji naukowej
poświęconej ROPCiO, która odbyła się na Uniwersytecie
Warszawskim, z okazji 30. rocznicy utworzenia Ruchu.

24.03.2007 | aktual.: 24.03.2007 17:42

Friszke podkreślił, że Ruch adresował swój program bezpośrednio do obywateli, chciał reagować na jego problemy zakładając m.in. punkty konsultacyjne dla ludności. Zwrócił uwagę, że tym właśnie różnił się od KOR-u, "który był ruchem bardziej elitarnym, hermetycznym". Do jego negatywów zdecydowanie jednak trzeba zaliczyć skłonność do podziałów, jaką przejęła później w pewnej mierze polska prawica - dodał prof. Friszke, który jest członkiem Kolegium IPN.

Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że innowacyjność ROPCiO polegała na skupieniu się na koncepcjach, które wcześniej uważano za nierealne - na odzyskaniu pełnej suwerenności Polski. Ruch w swoich założeniach walczył o przestrzeganie praw obywatelskich w naszym kraju. Od początku jednak uczestnicy ROPCiO podkreślali, że dla osiągnięcia tych praw konieczna jest pełna niepodległość. Poglądy te były uznawane przez współczesnych za zbyt radykalne, choć z naszej perspektywy wydają się oczywiste - powiedział.

Prof. Jerzy Eisler, również z IPN-u, skupił się na kwestii małej społecznej wiedzy o ROPCiO i braku literatury źródłowej w tej dziedzinie. Słaby stan wiedzy na ten temat może dziwić tym bardziej, że role, wzorce politycznego postępowania wtedy utrwalone, dominują w naszej polityce do dnia dzisiejszego- zauważył.

Grzegorz Waligóra, autor monografii na temat historii ROPCiO uważa, że przyczyn słabej rozpoznawalności społecznej i rozpadu ROPCiO jest kilka, m.in. otwarta formuła Ruchu i spotkanie się w nim wielu indywidualności, o tendencjach wodzowskich. Do słabej rozpoznawalności przyczynili się może trochę również sami członkowie, nie angażując się chociażby w pisanie wspomnień. Innym czynnikiem mógł być także fakt, że po 1989 roku do władzy doszli ludzie wywodzący się z tradycji KOR-u, którzy siłą rzeczy się do niej odwoływali, promując w ten sposób - podsumował Waligóra.

Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela powstał 25 marca 1977 roku. Do swoich zadań zaliczał poszanowanie, obronę i respektowanie praw człowieka i obywatela w Polsce oraz działania zmierzające do odzyskania pełnej suwerenności. Ruch nie miał określonej struktury ani władz. Powoływał punkty konsultacyjno- informacyjne, tworzył kluby dyskusyjne, wydawał niezależne pisma, organizował manifestacje, głodówki i akcje ulotkowe. Na skutek sporów personalnych od 1978 roku działalność ROPCiO zaczęła tracić na znaczeniu. Ostatecznie zanikła po 13 grudnia 1981 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)