Frattini: sprzeciw Polski nie zatrzyma prac nad konstytucją
Minister spraw zagranicznych Włoch Franco
Frattini podkreślił w Rzymie, że sprzeciw Polski i
Hiszpanii wobec zaproponowanej przez Konwent Europejski zasady
podejmowania decyzji w Unii nie zahamuje procesu przygotowania
konstytucji europejskiej.
04.10.2003 | aktual.: 05.10.2003 10:07
Frattini przedstawił prasie wyniki sobotnich obrad - z udziałem przywódców 25 państw członkowskich i wstępujących do UE - inaugurujących konferencję międzyrządową na temat przyszłej konstytucji.
Jeśli Polska i Hiszpania nie zgodzą się na przyjęcie opracowanej przez Konwent zasady podejmowania decyzji tzw. podwójną większością głosów (decyzja przechodzi, gdy podejmie ją większość państw, reprezentujących jednocześnie co najmniej 60% ludności UE; Polska miałaby w Radzie Ministrów UE o połowę mniejszą siłę głosu niż Niemcy - PAP), to w konstytucji zostanie utrzymany zapis z Traktatu Nicejskiego (Polska i Hiszpania otrzymały w nim po 27 głosów, o dwa mniej niż Niemcy - PAP) - powiedział Frattini.
Szef włoskiej dyplomacji oświadczył, że oczekuje od Polski i Hiszpanii uzasadnienia przyjętego przez oba państwa stanowiska, a od wszystkich uczestników konferencji międzyrządowej otwartej dyskusji na ten temat.
Minister dodał, że zadaniem przewodniczących w tym półroczu w UE Włoch jest "odkrycie i zrozumienie" powodów, dla których Polska i Hiszpania proponują utrzymanie zapisu z Nicei.
Szef dyplomacji włoskiej, podsumowując prace rzymskiego szczytu, podkreślił "pozytywny klimat" obrad i zapowiedział na 14 października pierwszą sesję roboczą konferencji międzyrządowej. Będzie ona poświęcona roli i kompetencjom ministra spraw zagranicznych UE, radzie legislacyjnej oraz grupowego przewodnictwa w sektorowych Radach Ministrów.