Trwa ładowanie...
d4b93ce
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Frans Timmermans zadowolony z tego, co usłyszał od premier Beaty Szydło

• Frans Timmermans: polska premier jasno powiedziała, że chce dialogu
• "Dialog to wszystko, o co proszę"
• "KE nie wydaje sądów (...) a jedynie zadaje pytania"
• Timmermans: list Ziobry rzeczowy i racjonalny, to dla mnie nowość
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Frans Timmermans
Frans Timmermans (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d4b93ce

Wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył po debacie w PE na temat sytuacji w Polsce, że jest zadowolony z tego, co usłyszał w jej trakcie od polskiej premier Beaty Szydło.

- Jestem zadowolony, bo polska premier w jasny sposób powiedziała, że chce dialogu. To wszystko, o co proszę. Chciałbym móc przedyskutować wątpliwości dotyczące TK i ustawy medialnej bardzo konkretnie z polskimi władzami. To pierwsza faza procedury, w której jesteśmy - powiedział polskim dziennikarzom po zakończeniu debaty Timmermans.

Wiceszef KE relacjonował, że minister spraw zagranicznych podszedł do niego pod koniec debaty i powiedział, że polski rząd czeka na dalszą dyskusję z Komisją. - Sądzę, że to bardzo dobry znak. Jestem całkowicie otwarty na ten dialog - zadeklarował. Przypomniał, że KE nie wydaje sądów na temat tego, co dzieje się w Polsce, a jedynie zadaje pytania.

d4b93ce

Jak podkreślił, list, który we wtorek przysłał mu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jest bardzo rzeczowy i racjonalny. - To dla mnie nowość i cieszę się z tego. To dobra podstawa do dalszej rozmowy - ocenił.

Ziobro napisał do Holendra, że polski rząd i obecna większość parlamentarna kieruje się w pierwszym rzędzie zasadami demokratycznego państwa, szanuje wolność wypowiedzi i wolność zgromadzeń, a także respektuje i chroni niezawisłość sądownictwa, w tym sądu konstytucyjnego.

Timmermans uważa, że debata w PE nie była emocjonalna, a ożywione argumenty pojawiały się jedynie ze strony prawicy wpierającej działania PiS. Jak powiedział, PE nie jest miejscem na szczegółowe przekazywanie informacji, tylko miejscem na debatę polityczną, dlatego nie dziwi się, że europosłowie nie zadawali merytorycznych pytań o sytuację dotyczącą TK w Polsce.

Wiceszef KE mówił, że polska premier jest utalentowanym politykiem, ponieważ za każdym razem w czasie dyskusji ostatnie słowo należało do niej. Szydło zabierała głos trzy razy w czasie debaty.

d4b93ce

Podziel się opinią

Share

d4b93ce

d4b93ce
Więcej tematów