Trwa ładowanie...

Francuzi zaniepokojeni sytuacją w kraju. "Trwa kryzys społeczny"

Aż 89 proc. Francuzów uważa, że ich kraj przeżywa kryzys społeczny - wynika z sondażu Viavoice dla dziennika "Liberation". Zdecydowana większość badanych jest również niezadowolona z polityki prowadzonej przez prezydenta kraju Emmanuela Macrona.
Share
Połowa Francuzów popiera protesty "żółtych kamizelek"
Połowa Francuzów popiera protesty "żółtych kamizelek"Źródło: PAP/EPA
d1rszgg

Źródłami największego niezadowolenia wśród Francuzów są nieudana reforma emerytalna, zadłużenie publicznych szpitali, zła sytuacja materialna studentów, niepewność zatrudnienia, wysokie koszty utrzymania, rosnące nierówności społeczne i spadek poziomu usług publicznych.

46 proc. respondentów oceniło, że Francja "z pewnością" znajduje się w kryzysie społecznym. 43 proc. uważa, że kraj "raczej jest w kryzysie". Zaledwie 1 proc. uznało, że Francja "wcale nie jest w kryzysie", a o 8 proc., że "raczej nie jest".

69 proc. Francuzów wyraża zaniepokojenie wysokimi kosztami życia i utrzymania. 51 proc. badanych martwi rosnące nierówności społeczne oraz pogarszający się poziom usług publicznych. 37 proc. respondentów jako problem wskazało wysoką stopę bezrobocia.

d1rszgg

W PE zarabia dużo więcej. Patryk Jaki przyznaje: wolałem być w innym miejscu

Francja. Społeczne poparcie dla protestów

Powszechne niezadowolenie wywołało we Francji falę protestów. Co drugi obywatel kraju popiera odbywające się od roku strajki "żółtych kamizelek", ale zaledwie 12 proc. Francuzów uznaje je za skuteczną metodę walki o lepszy byt. Aż 62 proc. respondentów poparło postulaty protestu lekarzy i personelu medycznego, a 62 proc. opowiedziało się przeciwko reformie emerytalnej proponowanej przez administrację Macrona.

d1rszgg

Mimo rosnącej frustracji społeczeństwa, Emmanuel Macron cieszy się wyższym zaufaniem niż jego główni polityczni rywale. Prezydentowi ufa 3 na 10 Francuzów. 60 proc. obywateli nie ufa Marine Le Pen, szefowej prawicowego Zjednoczenia Narodowego (dawnego Frontu Narodowego). Zaledwie 16 proc. ufa natomiast Jean-Lucowi Melenchonowi, liderowi skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej. Szef socjalistów Olivier Faure cieszy się 10-procentowym poparciem społecznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rszgg

Podziel się opinią

Share
d1rszgg
d1rszgg
Więcej tematów