Trwa ładowanie...

Francois Hollande odznaczył pośmiertnie troje policjantów zastrzelonych w Paryżu

Prezydent Francois Hollande złożył hołd trojgu policjantom, którzy zginęli w ubiegłym tygodniu w atakach w Paryżu. W czasie uroczystości poświęconych pamięci funkcjonariuszy odznaczył ich pośmiertnie Legią Honorową, najwyższym odznaczeniem w kraju.
Share
Zdjęcie jednego z zastrzelonych policjantów - Ahmeda Merabeta
Zdjęcie jednego z zastrzelonych policjantów - Ahmeda MerabetaŹródło: PAP/EPA, Fot: Ian Langsdon
d305ddn

- Clarissa, Franck i Ahmed zginęli, żebyśmy my mogli żyć wolno - oświadczył. Wspominał w czasie uroczystości młodą policjantkę Clarissę Jean-Philippe, zabitą w czwartek w Montrouge, na przedmieściu Paryża, oraz dwóch funkcjonariuszy Francka Brinsolaro i Ahmeda Merabeta, którzy zginęli dzień wcześniej w zamachu w siedzibie tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo".

Hollande podkreślił, że policjanci "podzielali ideał, jakim było służenie Republice". Prezydent zaznaczył także, że zabity przez francuskich dżihadystów, braci Kouachi, Ahmed Merabet był "Francuzem wyznania muzułmańskiego", który "był wierny wartościom Republiki, laickości" i który "lepiej niż ktokolwiek inny wiedział, że fanatyzm zabija muzułmanów" na całym świecie.

- Francja nigdy nie ustąpi, nie ugnie się, stawi czoło - mówił Hollande. Przyznał, że zagrożenie nadal jest aktualne i pochodzi ono "z zewnątrz, ale także z wewnątrz".

Na koniec uroczystości na dziedzińcu prefektury rozbrzmiał Marsz żałobny Chopina. Trumny odprowadzały rodziny policjantów, a także prezydent, premier Manuel Valls i szef MSW Bernard Cazeneuve.

W zeszłotygodniowych zamachach w Paryżu zginęło w sumie 17 osób, a ok. 20 zostało rannych.

d305ddn

Podziel się opinią

Share
d305ddn
d305ddn
Więcej tematów