Francja walczy z neonazistami
W obliczu gwałtownego wzrostu aktów
przemocy, dokonywanych przez skrajnie prawicowe ugrupowania, rząd
francuski zapowiada rozprawę z neonazistami - pisze wz
Paryża niemiecka agencja dpa.
Te grupy i grupki, łącznie ze skinheadami i skrajnymi nacjonalistami - w sumie ok. 3 tysięcy osób - mają zostać rozwiązane i należy im uniemożliwić ponowne pojawianie się pod innymi szyldami. Minister spraw wewnętrznych Dominique de Villepin mówi, że nie będzie tolerował zagrożenia i że chce "osuszyć to brunatne bagno".
Szef francuskiego MSW otrzymał właśnie "zdjęcie rentgenowskie" środowiska neonazistowskiego, wykonane przez służby specjalne. Wynika z niego, że francuscy neonaziści są szczególnie aktywni w Alzacji i że są tam powiązani z podobnymi niemieckimi ugrupowaniami. Ponadto działają w rejonie Paryża i na południu Francji, gdzie tradycyjnie dużą popularnością cieszy się skrajnie prawicowy Front Narodowy Jean-Marie Le Pena. Ustalono ponadto, że neonaziści wprawdzie nadal bezczeszczą cmentarze żydowskie, ale ich "nowym wrogiem" stają się w coraz większym stopniu Arabowie i muzułmanie.
W ubiegłym roku liczba aktów rasistowskich i antysemickich wzrosła we Francji aż o 80%, do 1513. Zaniepokojony prezydent Jacques Chirac wzywał niedawno Francuzów do czujności i zdecydowanego oporu wobec antysemityzmu, który określił mianem "zabójczej perwersji".
Dobre jest wszystko, co jest skuteczne przeciwko neonazistom - mówią przedstawiciele władz Alzacji, z zadowoleniem witając zapowiedzi de Villepina.
Plany ministra przewidują rozwiązywanie neonazistowskich ugrupowań. Ponadto, burmistrzowie i prefekci mają zabraniać publicznych zgromadzeń neonazistowskich, osoby prywatne nie powinny wynajmować neonazistom lokali. Przewiduje się też dążenie do uniemożliwienia ugrupowaniom nazistowskim wykorzystywania Internetu do propagowania ich poglądów.
Policja i eksperci spoglądają na plany de Villepina dość sceptycznie. Wskazuje się, że środowisko neonazistowskie jest bardzo rozdrobnione, co oznacza konieczność występowania przeciwko wielu ugrupowaniom. Mogą się też pojawić problemy prawne - pisze na zakończenie dpa.