Francja: przegłosowana ustawa o późniejszych emeryturach
Parlament francuski ostatecznie przyjął kontrowersyjną reformę systemu emerytalnego, która wydłuża okres składkowy uprawniający do uzyskania emerytury, a zatem i staż pracy przyszłego emeryta.
24.07.2003 | aktual.: 24.07.2003 19:01
Projekt ustawy wywołał we Francji w maju i czerwcu wielką falę protestów, którym towarzyszyły strajki i demonstracje.
Po przyjęciu ustawy na początku lipca przez Zgromadzenie Narodowe, w czwartek uchwalił ją Senat - izba wyższa parlamentu. "Za" głosowała prawica, popierając ją 205 głosami, przeciw - 113 głosami - była lewica.
Na mocy nowej ustawy do 2008 roku mają być zharmonizowane systemy emerytalne pracowników sektora prywatnego i publicznego, w których do uzyskania pełnej emerytury będzie uprawniać wnoszenie składek emerytalnych przez 40 lat. Obecnie w sektorze publicznym okres ten wynosi 37,5 roku. Od 2012 roku okres składkowy zostanie wydłużony do 41 lat, a od 2012 do 42 lat. Oznacza to podwyższenie wieku emerytalnego.
Ostatnią przeszkodą na drodze do wejścia ustawy w życie jest orzeczenie Rady Konstytucyjnej, do której zamierzają się odwołać socjaliści. Jeśli organ ten uzna, że nowy system emerytalny nie jest sprzeczny z konstytucją, wejdzie on w życie.