Francja kończy nasłuchiwanie skrzynek rozbitego Airbusa
Poszukiwania akustyczne czarnych skrzynek samolotu linii Air France, który rozbił się 1 czerwca nad Atlantykiem, kończą się - podało francuskie Biuro Śledztw i Analiz.
- Druga faza poszukiwań ruszy po 14 lipca, z użyciem innych środków i według innej metody - ogłosił Alain Bouillard z Biura Śledztw i Analiz (BEA), które jest odpowiedzialne za ekspertyzę techniczną katastrofy.
Ten etap poszukiwań potrwa miesiąc. Wezmą w nim udział francuski okręt "Pourqoi Pas", wyposażony w miniaturową załogową łódź podwodną, dwa bezzałogowe pojazdy podwodne i zdalnie sterowanego podwodnego robota Victor 6000 (co oznacza maksymalną głębokość jego zanurzenia).
- Nadzieja nie jest jeszcze stracona - mówił o poszukiwaniu czarnych skrzynek dyrektor Air France-KLM Pierre-Henri Gouergon w wywiadzie dla czwartkowego "Le Figaro".
Czarne skrzynki z zapisem lotu pozwoliłyby wyjaśnić przyczyny katastrofy, w której zginęło 228 osób. Jednak mogą one emitować sygnał pod wodą tylko przez 30 dni. Poszukiwania są bardzo trudne ze względu na głębokość (3-3,5 tys. metrów) i ukształtowanie dna oceanu w rejonie, w którym rozbił się Airbus.
Podsumowując przed ponad tygodniem wyniki śledztwa kierujący nim Bouillard mówił, że lecący z Rio de Janeiro do Paryża samolot nie uległ zniszczeniu w powietrzu. Nie wykryto śladów ognia ani ładunków wybuchowych. Znajdujące się wśród ponad 600 odnalezionych elementów maszyny kamizelki ratunkowe nie były nadmuchane, co według ekspertów oznacza, że pasażerowie nie przygotowywali się do lądowania awaryjnego na wodzie.