"Francja i Niemcy są gotowe pomóc Polsce ws. eksportu mięsa"
Francja i Niemcy deklarują gotowość do pomocy Polsce w sprawie rozwiązania problemu rosyjskiego embarga na niektóre polskie produkty - powiedział po powrocie ze spotkania przywódców krajów Trójkąta Weimarskiego podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk.
Andrzej Krawczyk powiedział, że podczas spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem w Mettlach zostało powiedziane, że obie strony - Francja i Niemcy - rozumieją nasze stanowisko, iż nie do zaakceptowania jest takie segmentowe dzielenie UE. Polskie władze uważają, że Rosja, nakładając na polskie produkty embargo, nie przestrzega w stosunku do Polski obecnej umowy UE-Rosja.
Zadeklarowano, że jeżeli jest taka potrzeba, to oni są gotowi zaangażować się w pomoc, w pośrednictwo. Umówiono się, że wszyscy będą myśleli nad tym, jaką technikę zastosować, jak pomóc - powiedział prezydencki minister.
Pytany, czy padły jakieś konkretne propozycje, powiedział, że na razie nie. Na razie nie padły żadne konkrety. Ale już sama deklaracja gotowości pomocy i zawarte w tym zrozumienie naszego stanowiska, to jest już sporo - podkreślił min. Krawczyk.
Jego zdaniem, bardzo ważna jest teraz bliska perspektywa Rady Europejskiej, czyli spotkania w Brukseli (w połowie grudnia) przywódców krajów UE. Jak dodał, w ramach przygotowań do tego unijnego szczytu jest duża szansa, że pojawią się pomysły rozwiązania sporu z Rosją, zarówno ze strony Polski, jak i naszych partnerów - Francji i Niemiec. Ze wszystkich stron będą pomysły - powiedział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Jak poinformował, przywódcy Polski, Francji, Niemiec zadeklarowali podczas spotkania, że polityka UE powinna być solidarna, że Unia powinna mówić jednym głosem w stosunku do Rosji.
Zadeklarowaliśmy, że bardzo nam zależy na dobrych stosunkach z Rosją. Chcemy brać udział i przyczynić się do zawarcia nowego porozumienia z Rosją - powiedział minister Krawczyk.
Dodał jednak, że porozumienie to powinno być oparte na solidnych podstawach, być uczciwe i rzeczywiste. Z tego względu - zdaniem polskiej strony - przed jego zawarciem muszą być wyjaśnione wszelkie sprawy i musi być przestrzegana zasada solidarności europejskiej. Prezydencki minister przyznał, że nie można dzielić Europy na państwa drugiej kategorii.
Rosyjskie embargo było powodem polskiego weta wobec przyjęcia unijnego mandatu niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji z Moskwą w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie UE-Rosja. Negocjacje miały rozpocząć się 24 listopada w Helsinkach.