Trwa ładowanie...
d22tk97

Francja: ewakuowano nielegalne obozowisko migrantów na północy Paryża. Użyto pałek i gazu łzawiącego

• W piątek około godz. 6 rano rozpoczęto ewakuację obozowiska migrantów umiejscowionego na północy Paryża
• Podczas akcji użyto pałek i gazu łzawiącego, przeciwko czemu zaprotestowali przedstawiciele merostwa
• W obozie mogło przebywać nawet 2,5 tys. uchodźców
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francja: ewakuowano nielegalne obozowisko migrantów na północy Paryża. Użyto pałek i gazu łzawiącego
(AFP, Fot: JACQUES DEMARTHON AFP)
d22tk97

Francuskie siły bezpieczeństwa ewakuowały nielegalne obozowisko migrantów, które niedawno powstało na północy Paryża. Podczas operacji, największej od czerwca 2015 roku, ewakuowano ponad 1000 migrantów.

"Większość uchodźców z tego obozowiska to mężczyźni z Erytrei, Somalii i Afganistanu. Migranci zbierali się między stacjami metra Jaures i Colonel Fabien, na granicy X i XIX dzielnicy Paryża. Uchodźcy w fatalnych warunkach sanitarnych koczowali pod wiaduktem, którym jeżdżą pociągi naziemnej linii metra, rozstawiono tam setki namiotów" - pisze AFP.

Według francuskiej agencji prasowej, w obozie przebywało 1,2-1,4 tys. osób. Niektóre media piszą nawet o 2,5 tys. uchodźców.

d22tk97

Według portalu dziennika "Le Figaro", specjalne oddziały policji i żandarmerii zjawiły się na miejscu w piątek, 22 lipca, około godz. 5 rano. Obecni byli tam również przedstawiciele wielu organizacji i Francuskiego Urzędu ds. Imigracji i Integracji (OFII). Operacja rozpoczęła się około godz. 6. Początkowo przebiegała w spokojnej atmosferze, jednak po godzinie policja - by opanować tłum - użyła pałek i gazu łzawiącego, przeciwko czemu zaprotestowali przedstawiciele merostwa.

Według dyrektora generalnego OFII Didiera Leschiego, w obozowisku przebywali m.in. "ludzie, którzy mogą złożyć wniosek o azyl, ale nie chcą, bo Francja jest dla nich tylko jednym z etapów" podróży. Z kolei niektórzy "otrzymali status uchodźcy, ale nie znajdują pracy i nie wiedzą, gdzie zamieszkać" - uważa Leschi cytowany przez AFP.

Uchodźcy są obecnie przewożeni do ośrodków kryzysowych dla imigrantów. Około 1500 miejsc przewidziano dla nich w stołecznym regionie Ile-de-France. 800 z nich zorganizowano w ośrodkach sportowych. Pozostali imigranci mają trafić do innych części kraju, głównie do Nancy, na północnym wschodzie Francji.

Choć Francja nie jest głównym celem migrantów, to od roku obserwuje się tam napływ uchodźców głównie z krajów Rogu Afryki, Syrii, Iraku i Afganistanu. Wielu z nich chce się przedostać do Wielkiej Brytanii. Piątkowa ewakuacja to już 26. tego typu operacja zorganizowana w Paryżu od czerwca 2015 roku.

Mer Paryża Anne Hidalgo zapowiedziała, że w połowie września w stolicy Francji zostanie otwarty legalny obóz dla uchodźców.

ulb/ ap/

d22tk97

Podziel się opinią

Share
d22tk97
d22tk97
Więcej tematów