Trwa ładowanie...
06-02-2013 22:30

Francja chce przekształcenia działań w Mali w misję pokojową ONZ

Francja chce, by złożona z sił Unii Afrykańskiej misja wojskowa w Mali do kwietnia została przekształcona w misję pokojową ONZ - oświadczył szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.

Francja chce przekształcenia działań w Mali w misję pokojową ONZŹródło: AFP, fot: Issouf Sanogo
d39sera
d39sera

Francja nie chce angażować się w długotrwałe i kosztowne stacjonowanie tam swoich żołnierzy - podaje Reuters. - Od chwili, kiedy zapewnione zostanie bezpieczeństwo, możemy wyobrazić sobie bez zmiany struktur uplasowanie ich w ramach operacji pokojowej ONZ - powiedział minister Fabius.

Minister zapytany, czy miałoby to nastąpić do kwietnia, potwierdził. - Tak. Nasi eksperci i ci, z którymi współpracujemy, mają to na celu.

Według dyplomatów przy ONZ, Rada Bezpieczeństwa spodziewa się, że w końcu lutego lub na początku marca zostanie przyjęta rezolucja w sprawie zastąpienia obecnej misji Unii Afrykańskiej misją pod auspicjami ONZ.

- Z jednej strony będzie to korzystne ponieważ będzie pod auspicjami ONZ i będzie finansowane przez ONZ, ale to nie oznacza, że dojdzie do modyfikacji organizacyjnej, tylko będzie to pod egidą ONZ - powiedział Fabius.

d39sera

Francuski ambasador przy ONZ Gerard Araud poinformował, że poruszył w środę w Radzie Bezpieczeństwa temat wysłania do Mali misji pokojowej. - Sadzę, że musimy poczekać kilka tygodni i podjąć decyzję o misji pokojowej - powiedział.

Francuskie źródła podały, że właściwa rola francuskich oddziałów w Mali z mandatem ONZ będzie musiała zostać zdefiniowana.

Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian przypomniał w środę, że obecnie w Mali znajdują się 4 tys. francuskich żołnierzy, 1400 żołnierzy z państw Afryki Zachodniej oraz kontyngent z Czadu. - Stopniowo będziemy się wycofywać na rzecz zwiększenia sił malijskich - zapowiedział. W walkach uczestniczy obecnie około 4 tys. żołnierzy wojsk rządowych Mali.

Fabius powiedział we wtorek, że Paryż zacznie od marca redukować liczbę swoich żołnierzy w Mali i skupi się na operacjach na północy kraju. - To nie oznacza, że się wycofujemy. Możemy zmniejszyć liczebność i skoncentrować głównie na wyłapywaniu terrorystów - powiedział francuski minister.

Islamscy rebelianci opanowali od kwietnia 2012 roku na północy Mali pustynny teren o powierzchni równej Francji. Sprzyjał im chaos, w jakim kraj pogrążył się po obaleniu w wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Gdy dżihadyści z północy ruszyli na południe, zagrażając stolicy Bamako, na inwazję zbrojną w Mali zdecydowała się Francja.

d39sera
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39sera
Więcej tematów