Fragmenty z życia Jana Pawła II na wystawie lalek
Wystawę "Habemus Papam", przedstawiającą
fragmenty z życia papieża Jana Pawła II za
pośrednictwem porcelanowych lalek wykonanych na podobieństwo
różnych osób z otoczenia Ojca Świętego, można do końca stycznia
oglądać w Pilźnie koło Dębicy na Podkarpaciu.
Na ekspozycję składa się 14 scenek, w których obok postaci Papieża pojawiają się także bliskie mu osoby. m.in. ks. Stanisław Dziwisz, kardynałowie Franciszek Macharski i Stefan Wyszyński, rodzice, koledzy. W trakcie zwiedzania wystawy z głośników płynie ulubiona pieśń Papieża - "Barka" - oraz fragmenty jego homilii. Scenie zamachu towarzyszy "Pater noster" w wykonaniu Ojca Świętego. _ To jest taki niby spektakl. Te postaci ożywają, zmienia się twarz papieża w zależności od sceny - jest radość, ból, zamyślenie, a nastrój podkreśla pieśń i głos samego Papieża_ - powiedziała Zofia Gągała-Bohaczyk, dyrektor Muzeum Lalek przy pracowni artystycznej w Pilźnie koło Rzeszowa, gdzie wykonano lalki.
Spektakl rozpoczyna scenka z wczesnego dzieciństwa Karola Wojtyły, gdy razem z matką jako niemowlę siedzi przy stoliku u fotografa. Można zobaczyć także Karola Wojtyłę-studenta czy ks. Wojtyłę grającego z dziećmi w piłkę.
Późniejsze sceny dotyczą najważniejszych wydarzeń pontyfikatu, wśród nich pojawienie się Papieża na balkonie po wyborze na Stolicę Apostolską, pochylenie się nad klęczącym kardynałem Wyszyńskim, pierwsza wizyta w Polsce, scena z zamachu. Nie zabrakło także scen dokumentujących spotkania z wiernymi, m.in. pojawienie się Papieża w oknie na Franciszkańskiej w Krakowie oraz w oknie pałacu papieskiego, gdy do lotu zerwał się biały gołąb. Spektakl kończy scena pokazująca wejście papieża Benedykta XVI.
Do zorganizowania wystawy-spektaklu przygotowano 34 figurki, z czego dla samego Karola Wojtyły - 12. Są to prawie półmetrowej wysokości lalki, z porcelanowymi twarzami i dłońmi; korpusy wykonane są z giętkiego, elastycznego tworzywa. Twarze lalek wzorowane są na rzeczywistych rysach twarzy postaci, które przedstawiają.