Trwa ładowanie...
ddux1z5
02-03-2007 17:05

Fotyga: zapis o roli jaką odegraliśmy w integracji europejskiej

Polsce zależy, aby w Deklaracji Berlińskiej -
która zostanie przyjęta 25 marca i ma upamiętnić 50. rocznicą
Traktatów Rzymskich - znalazł się zapis o roli, jaką narody naszej
części Europy spełniły w procesie integracji europejskiej -
powiedziała w Sejmie minister spraw zagranicznych Anna
Fotyga.

ddux1z5
ddux1z5

Chcielibyśmy pokazać, że to, co kształtowało obecną UE to proces, który dokonywał się po II wojnie światowej w państwach Europy Zachodniej, ale również procesy, które w tym samym czasie w bardzo trudnych warunkach dokonywały się w Europie Środkowo- Wschodniej - powiedziała Fotyga. Przedstawiła posłom stanowisko Polski w debacie nad eurokonstytucją oraz w sprawie projektu Deklaracji Berlińskiej.

Zdaniem minister, narody państw naszego regionu - choć pozbawione przez wiele lat możliwości kształtowania tych samych wartości, co na Zachodzie - dążyły do zjednoczenia Europy.

Min. Fotyga poinformowała, że 16 marca, podczas spotkania w Juracie, prezydent Lech Kaczyński i kanclerz Niemiec Angela Merkel polski prezydent przedstawi nasze stanowisko w sprawie Traktatu Konstytucyjnego.

Eurokonstytucja - zdaniem minister - powinna tworzyć z UE "quasi federację". Chcemy, by rola państwa narodowego ujęta została w sposób właściwy i stosowny - podkreśliła.

ddux1z5

Szefowa resortu spraw zagranicznych podkreśliła, że naszemu krajowi "trudno będzie zaakceptować" taki system głosowania w Radzie UE, który ograniczać będzie podejmowanie decyzji na zasadzie konsensusu.

Fotyga zaznaczyła, że Polska widzi pozytywne oznaki niemieckiego przewodnictwa w Unii. Spodziewamy się pozytywnej, konstruktywnej dyskusji podczas formalnego szczytu Rady (Europejskiej). Jesteśmy pozytywnie nastawieni do postulatów kanclerz Niemiec Angeli Merkel, odnoszących się do korzeni chrześcijańskich Europy - powiedziała Fotyga.

Polska chce, by w deklaracji berlińskiej przygotowywanej na uroczyste obchody 50-lecia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej znalazło się odwołanie do wartości chrześcijańskich. Podobnego zdania jest Angela Merkel.

Zdaniem szefowej MSZ, postulat odwołania się do chrześcijańskich korzeni Europy jest bardzo pozytywnie przyjmowany przez wiele państw członkowskich Unii. Polska może tylko temu przyklasnąć i sprzyjać - podkreśliła.

ddux1z5

Według minister spraw zagranicznych, jednym z najpoważniejszych tematów w dyskusji o Traktacie Konstytucyjnym UE jest bezpieczeństwo energetyczne Unii.

Jesteśmy przekonani, że dyskusja ta doprowadzi do przyjęcia, po osiągnięciu stosownego konsensusu, istotnego pakietu energetycznego prowadzącego do uchwalenia polityki energetycznej dla Europy - powiedziała Fotyga. Jednocześnie oceniła, że jeszcze do niedawna temat bezpieczeństwa energetycznego spotykał się z "ironicznymi komentarzami".

W opinii szefowej MSZ, z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego możliwości zapewnienia alternatywnych źródeł mają nasi sąsiedzi. Fotyga dodała, że priorytetowym kierunkiem są kraje południowego Kaukazu.

ddux1z5

Jesteśmy skłonni uczestniczyć w pracach, które będą służyć dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia Europy w energię - podkreśliła minister.

Zaznaczyła też, że powinno to służyć przede wszystkim dywersyfikacji źródeł dla Polski, która leży na drodze wszystkich kanałów przesyłu prowadzących z Rosji do UE. Według Fotygi, ważne jest również takie lobbowanie na rzecz interesów Polski wewnątrz UE, które pozwoli sprzyjać bezpieczeństwu energetycznemu całej Europy.

Zdaniem Fotygi, Polska - sprzyjając unijnym aspiracjom państw sąsiadujących z UE - jest gotowa podzielić się "finansowymi dobrodziejstwami", wynikającymi z jej członkostwa w Unii Europejskiej.

ddux1z5

Polska jest krajem, który w tej chwili w największym stopniu korzysta z dobrodziejstw finansowych członkostwa w Unii. Absorbujemy znaczną część funduszy unijnych. A jednak jesteśmy gotowi się tymi dobrodziejstwami podzielić - na rzecz postulatu otwarcia Unii - powiedziała Fotyga.

Jej zdaniem, obowiązkiem Polski jest wspieranie aspiracji europejskich państw, które są sąsiadami Unii. Jak zaznaczyła, Polska wspiera europejskie aspiracje państw zachodnich Bałkanów, Turcji oraz Ukrainy.

Niemcy, które 1 stycznia przejęły przewodnictwo w UE i będą je sprawować do połowy roku, prowadzą konsultacje w sprawie Traktatu Konstytucyjnego. Po ich zakończeniu chcą na szczycie unijnym w czerwcu przedstawić wstępny zarys nowego traktatu i harmonogram jego przyjmowania. Obecny projekt konstytucji ratyfikowało 18 państw UE, odrzuciły go w referendach Francja i Holandia. Pozostałe, w tym Polska, wstrzymały proces ratyfikacji.

Traktaty Rzymskie to ogólna nazwa dwóch umów międzynarodowych, podpisanych przez Francję, Zachodnie Niemcy, Włochy, Belgię, Holandię i Luksemburg 25 marca 1957, ustanawiających Europejską Wspólnotę Gospodarczą, poprzedniczkę Unii Europejskiej.

ddux1z5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddux1z5
Więcej tematów