Fotyga za utrzymaniem "suwerennej roli" narodowej dyplomacji
Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga
opowiedziała się za utrzymaniem "suwerennej roli"
narodowej dyplomacji.
Podczas otwarcia wystawy "Narodziny polskiej dyplomacji 1917/1918" w warszawskich Łazienkach Królewskich Fotyga podkreśliła, że Polska ma inne stanowisko niż większość państw członkowskich UE na temat pomysłu powołania unijnego ministra spraw zagranicznych.
Według szefowej MSZ, "ostatnie wydarzenia, z którymi mamy do czynienia (...) pokazują jak ważna ciągle jest dyplomacja suwerennego państwa".
21 czerwca odbędzie się szczyt UE, podczas którego będzie mowa o unijnej konstytucji. Według Niemiec - sprawujących obecnie przewodnictwo w Unii - projekt powołania unijnego szefa dyplomacji jest jednym z zasadniczych elementów nowego traktatu, który ma być podstawą reformy UE.
Minister mówiła o znaczeniu narodowej dyplomacji podczas otwarcia wystawy poświęconej tworzeniu się polskiej dyplomacji po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.
W opinii Fotygi, ekspozycja stanowi znakomity początek przedstawiania historii polskiej dyplomacji.
Na wystawie można obejrzeć zbiory archiwum MSZ. Wśród dokumentów są m.in. artykuły prasowe dotyczące dyplomacji z pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości oraz paszporty i korespondencję dyplomatyczną. Sporo zdjęć i eksponatów dotyczy jednego z najlepszych polskich dyplomatów okresu II RP Tadeusza Romera. Ten polityk i dyplomata pod koniec I wojny został sekretarzem Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, później osobistym sekretarzem Romana Dmowskiego. Od 1919 roku zajmował różne stanowiska w polskich placówkach w Paryżu, Rzymie, Lizbonie i Tokio.
Na wystawie prezentowane są m.in. eksponaty związane z okresem, gdy Romer był ambasadorem w Japonii (1937-1941) - pokazane zostały: tradycyjna japońska zastawa stołowa i mundur ambasadora z tego okresu. Poza tym, ekspozycja zawiera plansze ze zdjęciami przedstawiającymi oficjalne ubiory dyplomatów różnego szczebla z okresu II RP. Są też zdjęcia i biogramy polskich dyplomatów z tego okresu. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich do sierpnia.