Trwa ładowanie...
d3087hc
01-02-2007 19:25

Fotyga: Polacy w Niemczech są narażeni na asymilację

Zapowiadając wywiad z minister spraw zagranicznych Anną Fotygą, niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał na swojej stronie internetowej, że - zdaniem pani minister - Polacy w Niemczech narażeni są na "asymilację", która jest silniejsza niż w innych krajach Unii Europejskiej.

d3087hc
d3087hc

Jak podał "FAZ", Fotyga domagała się w Warszawie od szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera, przyznania praw mniejszości ludności polskiej mieszkającej w Niemczech.

W wywiadzie minister Fotyga wyraziła niezadowolenie z sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech. Wiele musi się tutaj zmienić - stwierdziła. Wyjaśniła, że w latach 1990/1991, gdy podpisywano niemiecko-polski traktat graniczny i traktat o dobrym sąsiedztwie, Polska koncentrowała się zbytnio na zabezpieczeniu polskiej granicy zachodniej. Doprowadziło to do tego, że zbyt mało uwagi zwracaliśmy na polską mniejszość w Niemczech. Równocześnie dla niemieckich negocjatorów absolutny priorytet miały prawa niemieckiej mniejszości u nas - powiedziała szefowa polskiej dyplomacji.

Anna Fotyga zaznaczyła, że nie ma jasności co do liczby Polaków w Niemczech, dodając, że brak jasności w tej kwestii wynika "przede wszystkim z polityki asymilacji" prowadzonej przez niemieckie władze. Taka polityka jest sprzeczna z naszymi ustaleniami - podkreśliła. Przypomniała o wymianie not w 1991 roku przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera, w których była mowa o ochronie przez Niemcy praw osób polskiego pochodzenia lub przyznających się do polskiego języka i tożsamości. Za tym zobowiązaniem do dziś nie poszły czyny - zauważyła pani minister.

Pytana przez "FAZ" o konkretne postulaty, Fotyga odparła: Jesteśmy zgodni, że oba kraje powinny zagwarantować wzajemnie naukę swoich języków w szkołach. Dodała, że strona polska finansuje "w dużym stopniu" szkolną naukę niemieckiego. Jej zdaniem, propozycja Steinmeiera, by każdy kraj wysyłał swoich nauczycieli języka ojczystego do kraju sąsiedniego, nie jest dobrym rozwiązaniem._ Polska jest pomimo szybkiego wzrostu gospodarczego ciągle jeszcze biednym krajem i nie mogłaby w równym stopniu (tak jak Niemcy do Polski) wysyłać swego personelu do Niemiec_- wyjaśniła.

d3087hc

Ustosunkowując się do sugestii "FAZ", że - zgodnie ze stanowiskiem rządu niemieckiego - w Niemczech nie ma mniejszości polskiej, ponieważ uchodźcom i emigrantom zarobkowym nie przysługuje taki status, Fotyga powiedziała: Zamiast tracić siły na takie debaty, powinniśmy trzymać się rzeczywistości i porozmawiać o polityce asymilacji w Niemczech.

Łatwo jest wywołać duchy naszej ciężkiej przeszłości. W Niemczech istnieje do dziś pewien duch, który ujawnia się na przykład w sposobie traktowania dzieci z niemiecko-polskich małżeństw mieszanych - ostrzegła minister.

Wyjaśniła, że chodzi o przypadki zakazywania polskim rodzicom z małżeństw mieszanych rozmawiania z dziećmi po polsku, dodając: Rozwody są zawsze problemem. Ale jeśli takie zakazy nakładane są jakoby dla dobra dziecka, może łatwo kryć się za tym całkiem określona polityka. Nie wolno do tego dopuścić.

W ocenie minister sytuacja w tej dziedzinie w Niemczech jest "trochę gorsza niż gdzie indziej". Podkreśliła, że choć polscy emigranci mieszkają w wielu krajach UE, ich sytuacja "nigdzie nie jest tak ciężka jak w Niemczech". Anna Fotyga zaznaczyła, że poruszyła temat dzieci z mieszanych małżeństw w rozmowie ze Steinmeierem i teraz wie, że po niemieckiej stronie jest wola "zrobienia czegoś" w tej sprawie.

Minister Fotyga uznała za nieuniknione stworzenie w przyszłości Polakom możliwości wejścia do niemieckiego parlamentu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku niemieckiej mniejszości w Polsce. Zastrzegła jednak, że "z pewnością potrwa bardzo długo, zanim do tego dojdziemy". (js)

Jacek Lepiarz

d3087hc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3087hc
Więcej tematów