PolskaFotyga: Niemcy bardzo nam pomogli

Fotyga: Niemcy bardzo nam pomogli

Władze niemieckie bardzo słabo wspierają mniejszość polską w Niemczech - uważa minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. Szefowa MSZ przedstawia posłom informację rządu na temat realizacji polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku.

Fotyga: Niemcy bardzo nam pomogli
Źródło zdjęć: © PAP

25.01.2007 14:30

Minister w swoim wystąpieniu nawiązała do ciemnego i smutnego okresu stanu wojennego. Przypomniała niezwykłą, spontaniczną pomoc, jaką społeczeństwo niemieckie niosło Polakom, wymuszając również uchwałę Bundestagu, która umożliwiała tę pomoc.

Jak podkreśliła, to były działania, które budowały prawdziwe, rzeczywiste więzy między obydwoma społeczeństwami.

W ocenie szefowej polskiej dyplomacji Anny Fotygi, postulat wspierania przez władze niemieckie mniejszości polskiej w Niemczech "jest realizowany bardzo słabo lub w dużej mierze nie jest realizowany". Jest to postulat, który ona i jej poprzednicy zgłaszali nieodmiennie do władz niemieckich- powiedziała szefowa MSZ.

Szefowa MSZ zaznaczyła, że w Traktacie o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy znalazły się zapisy, "które po latach mogły pozostawiać pewną sferę - dobrych z natury rzeczy kontaktów - otwartą, niedopowiedzianą i budzącą wątpliwości".

Jak argumentowała Fotyga, taką sferą jest właśnie funkcjonowanie - "oceniane przez polski rząd jako pewna asymetria" - "polskiej mniejszości w Niemczech, w stosunku do praw i możliwości, którymi cieszy się mniejszość niemiecka na terenie Polski".

Przypomniała jednocześnie, że już w chwili podpisania traktatu w liście b. ministra SZ Krzysztofa Skubiszewskiego "znalazł się zapis, że rząd RFN zobowiązał się do wspierania osób pochodzenia polskiego bądź przyznających się do języka polskiego".

W swoim wystąpieniu Fotyga zwróciła także uwagę, że niemieccy politycy i społeczeństwo Niemiec zawsze sprzyjały zabiegom Polski o wejście do UE i NATO. To politycy niemieccy byli pierwszymi, którzy oficjalnie zgłosili potrzebę polskiej akcesji do NATO- zaznaczyła.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)