PolskaFotografie synagog i kirkutów w areszcie śledczym

Fotografie synagog i kirkutów w areszcie śledczym

Przygotowaną przez Żydowski Instytut Historyczny wystawę fotograficzną "Synagogi i cmentarze południowo-wschodniej Polski" mogą oglądać osadzeni w Areszcie Śledczym w Kielcach, gdzie funkcjonuje Galeria "Za kratą".

Jak powiedział oficer prasowy aresztu por. Michał Głowacki na ekspozycję składa się 70 fotografii ukazujących aktualny stan synagog i cmentarzy żydowskich wraz z ich opisami. Przebywający w areszcie będą mogli oglądać tę wystawę do 23 lutego.

Jak informuje Żydowski Instytut Historyczny autorami fotografii są niemiecki pastor Gunter Kuhn i jego żona Gerda. Wystawa pokazuje efekty ich kilkuletnich poszukiwań śladów kultury żydowskiej na terenach południowo-wschodniej Polski. Przybliża symboliczne zdobnictwo sztuki żydowskiej i tradycyjne formy architektury synagogalnej. Zdjęcia były prezentowane w Niemczech, m.in. w Monachium.

Wiosną osadzeni prowadzić będą prace renowacyjne i porządkowe na kieleckim kirkucie w ramach programu "Tikkun - naprawa", czyli polsko-izraelskiej akcji Służby Więziennej w zakresie zachowania wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego w Polsce. W Kielcach zostało zawarte w tej sprawie porozumienie pomiędzy dyrekcją aresztu a Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego.

Galeria "Za kratą" działa od 1997 roku. W tym czasie odbyło się w niej 200 wystaw fotografii, grafiki i malarstwa; nie było jeszcze ekspozycji rzeźb. Osadzeni mogli m.in. obejrzeć fotografie Ryszarda Kapuścińskiego z Afryki oraz prace Ryszarda Horowitza i fotografie prasowe. Prezentowano też m.in. rysunki Szymona Kobylińskiego, Andrzeja Mleczki, Sławomira Mrożka.

Głowacki podkreślił, że wystawy cieszą się dużym powodzeniem. Liczba widzów sięga nawet 400 osób.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)