Trwa ładowanie...
dk01yxh

Fotografie synagog i kirkutów w areszcie śledczym

Przygotowaną przez Żydowski Instytut Historyczny wystawę fotograficzną "Synagogi i cmentarze południowo-wschodniej Polski" mogą oglądać osadzeni w Areszcie Śledczym w Kielcach, gdzie funkcjonuje Galeria "Za kratą".

Share
dk01yxh

Jak powiedział oficer prasowy aresztu por. Michał Głowacki na ekspozycję składa się 70 fotografii ukazujących aktualny stan synagog i cmentarzy żydowskich wraz z ich opisami. Przebywający w areszcie będą mogli oglądać tę wystawę do 23 lutego.

Jak informuje Żydowski Instytut Historyczny autorami fotografii są niemiecki pastor Gunter Kuhn i jego żona Gerda. Wystawa pokazuje efekty ich kilkuletnich poszukiwań śladów kultury żydowskiej na terenach południowo-wschodniej Polski. Przybliża symboliczne zdobnictwo sztuki żydowskiej i tradycyjne formy architektury synagogalnej. Zdjęcia były prezentowane w Niemczech, m.in. w Monachium.

Wiosną osadzeni prowadzić będą prace renowacyjne i porządkowe na kieleckim kirkucie w ramach programu "Tikkun - naprawa", czyli polsko-izraelskiej akcji Służby Więziennej w zakresie zachowania wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego w Polsce. W Kielcach zostało zawarte w tej sprawie porozumienie pomiędzy dyrekcją aresztu a Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego.

dk01yxh

Galeria "Za kratą" działa od 1997 roku. W tym czasie odbyło się w niej 200 wystaw fotografii, grafiki i malarstwa; nie było jeszcze ekspozycji rzeźb. Osadzeni mogli m.in. obejrzeć fotografie Ryszarda Kapuścińskiego z Afryki oraz prace Ryszarda Horowitza i fotografie prasowe. Prezentowano też m.in. rysunki Szymona Kobylińskiego, Andrzeja Mleczki, Sławomira Mrożka.

Głowacki podkreślił, że wystawy cieszą się dużym powodzeniem. Liczba widzów sięga nawet 400 osób.

dk01yxh

Podziel się opinią

Share
dk01yxh
dk01yxh
Więcej tematów