Folia jest wstrętna?
04.06.2008 | aktual.: 04.06.2008 16:53
W czwartek w kilkudziesięciu polskich miastach "Dzień bez torebki foliowej". Podpisz się pod obywatelskim projektem ustawy, zakazującym rozdawania w handlu bezpłatnych, jednorazowych toreb foliowych.
5 czerwca w Światowy Dzień Środowiska, wolontariusze będą zbierać podpisy pod nowelizacją ustawy na ulicach około 50 miast zaangażowanych w projekt. Organizatorzy mają rozdać nawet 100 tysięcy ekologicznych toreb wielokrotnego użytku z logo kampanii "Nie bierz folii w sklepie".
Według oficjalnych danych, dotąd udało się zebrać ponad 33 tysięcy podpisów; kolejne są weryfikowane. Aby obywatelski projekt mógł trafić do parlamentu, wymagane jest 100 tysięcy. Pomysłodawcy akcji mają czas na ich zebranie do 27 czerwca.
W akcję włączyły się niektóre sieci handlowe. Podpisy pod projektem będą zbierane np. w sklepach sieci Carrefour, która też 5 czerwca wycofa "foliówki” wprowadzając torby wielokrotnego użytku oraz ulegające biodegradacji.
Obywatelski projekt przewiduje m.in. wprowadzenie zapisu, iż "jednostki handlu detalicznego i działalności usługowej nie mogą stosować bezpłatnych opakowań handlowych nieulegających biodegradacji".
Minister środowiska mógłby określić w drodze rozporządzenia rodzaje produktów, które ze względu na swoje właściwości muszą być przenoszone w takich opakowaniach. Projekt przewiduje, że ustawa weszłaby w życie po pół roku od momentu jej uchwalenia.
Pod koniec lutego Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy "o opakowaniach i odpadach opakowaniowych" wraz z tysiącem podpisów poparcia inicjatywy.
W październiku łódzcy radni, jako pierwsi w Polsce, przyjęli uchwałę zakazującą nieodpłatnego wydawania klientom sklepów jednorazowych torebek foliowych. Miesiąc później uchwałę unieważnił jednak wojewoda łódzki, który uznał, że "narusza ona swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, która jest zagwarantowana w Konstytucji RP". Przypomniał jednocześnie, że ograniczenie tej wolności jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy, a nie uchwały.
Zobacz też:
W CO UBIERA CIĘ SZEF?
PRACA W GŁĘBINACH