Flora wymagająca poznania
Tylko co dziesiąta komórka w naszym ciele
ma ludzkie pochodzenie, reszta to mikroorganizmy żyjące w jelitach
lub innych miejscach organizmu - informuje "Rzeczpospolita".
14.12.2005 | aktual.: 14.12.2005 07:03
Pełniejsze rozpoznanie świata tej mikroflory utorowałoby drogę nowym terapiom. Z inicjatywą podjęcia takich badań wystąpił francuski Państwowy Instytut Badań Agronomicznych - INRA.
Wpływ tych mikroorganizmów na zdrowie człowieka jest ogromny. Dopiero niedawno odkryto, że bakteria Helikobacter pylori wywołuje wrzody żołądka. Dzięki temu odkryciu wiele osób uniknęło operacji i jest skutecznie leczonych antybiotykami.
W celu rozszyfrowania genomu mikroflory jelit powołane zostanie międzynarodowe konsorcjum, w którym obok Francuzów znajdą się naukowcy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Chin, Japonii i Brazylii. Rezultaty badań spodziewane są pod koniec 2006 roku.
Badacze szacują, że kompletny genom flory jelitowej jest dziesięć razy większy od genomu ludzkiego. Uczeni oceniają, że jego odczytania trzeba zaangażować połowę światowego potencjału, zdolnego do sekwencjonowania materiału genetycznego.
Na podstawie dotychczasowych badań naukowcy przypuszczają, że każdy człowiek ma własną, niepowtarzalną florę jelitową, podobnie jak każdy ma oryginalne linie papilarne.
Podjęte badania zmierzają do tego, aby ustalić indywidualne profile mikrobowe, co z kolei umożliwiłoby sprawdzić skuteczność leków i jakość pożywienia - w jaki sposób stymulują one świat żywych organizmów w jelitach i jak wpływają na zdrowie człowieka. (PAP)