Trwa ładowanie...
07-02-2005 17:20

Fizyk laureatem Nagrody im. Aleksandra Gieysztora

Dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu Kazimierz Piotr Zaleski został laureatem szóstej edycji prestiżowej Nagrody im. Aleksandra Gieysztora, przyznawanej za szczególne osiągnięcia mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego. Wręczenie nagrody odbędzie się w środę na warszawskim Zamku Królewskim.

Fizyk laureatem Nagrody im. Aleksandra Gieysztora
dfdfm7a
dfdfm7a

Kazimierz Piotr Zaleski urodził się w 1928 r. w Paryżu. Studiował w paryskim Instytucie Radowym pod kierunkiem Ireny Joliot-Curie. Pracował jako inżynier-fizyk w Komisji Energii Atomowej. Od 1968 r. jest tytularnym profesorem Uniwersytetu w Kalifornii. Jest również wicedyrektorem Ośrodka Geopolitycznego Energii i Surowców (CGEMP) przy Uniwersytecie Paris-Dauphine. Od 1999 r. jest dyrektorem Biblioteki Polskiej w Paryżu, a od 2003 r. prezesem Towarzystwa Historyczno-Literackiego (THL).

Nagrodę otrzymał w dowód uznania za podjęcie i przeprowadzenie pełnej modernizacji Biblioteki Polskiej w Paryżu, co uczyniło z niej "placówkę nowoczesną, służąca promocji wiedzy o Polsce, jej historii oraz dokumentującą dorobek polskiej kultury i myśli".

Nagroda im. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Bankową im. L. Kronenberga od 5 lat, wynosi 50 tys. zł. Podczas uroczystości wręczenia nagrody na Zamku Królewskim odbędzie się projekcja filmu opowiadającego o Bibliotece Polskiej w Paryżu, zostanie również zaprezentowana wystawa planszowa prezentująca jej zbiory.

Biblioteka Polska w Paryżu została założona w 1838 r. Do dziś pozostaje jedną z najważniejszych polskich instytucji kulturalnych za granicą. Od 1853 r. mieści się w XVII-wiecznym pałacu na wyspie Św. Ludwika, zakupionym ze składek emigracji.

dfdfm7a

Obecnie zbiory Biblioteki to ponad 200 tys. książek, 5 tys. rękopisów, 4 tys. map i atlasów i ok. 600 medali, a także liczne dzieła sztuki. Wśród eksponatów są takie rarytasy, jak trzy pierwsze wydania "De revolutionibus..." Mikołaja Kopernika, Statut Jana Łaskiego z 1506 r., a także listy królewskie, w tym królowej Bony, Anny Jagiellonki, Stefana Batorego, Jana Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego.

W Bibliotece znajdują się m.in. pamiątki po Mickiewiczu: odpis aktu chrztu i świadectwo zgonu, rękopisy "Dziadów" oraz "Ksiąg Narodu i Pielgrzymstwa Polskiego". Wśród pamiątek po Fryderyku Chopinie jest maska pośmiertna, odlew ręki, pukiel włosów.

dfdfm7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdfm7a
Więcej tematów