Firmy technologiczne stworzą internetowy kodeks
Microsoft, Google, Yahoo i Vodafone rozmawiają z organizacjami praw człowieka i wolności prasy o stworzeniu internetowego kodeksu postępowania w obronie wolności słowa i prywatności użytkowników sieci.
Zainteresowani poinformowali w piątkowym oświadczeniu, że do końca roku zamierzają opracować kodeks, który zapobiegałby takim trendom jak rosnące w liczbie aresztowania dziennikarzy internetowych, monitorowanie aktywności online i cenzura.
Rozmowy zainicjowały waszyngtońskie Center for Democracy and Technology i mająca siedzibę w San Francisco organizacja charytatywna Business for Social Responsibility. Chcą one stworzyć kod aby powstrzymać firmy odpowiedzialne za współpracę z władzami od tłumienia wolności słowa i pogwałcania praw człowieka.
„Firmy technologiczne odegrały wielką rolę w budowaniu ekonomii i wdrażaniu narzędzi istotnych dla demokratycznych przemian w krajach rozwijających się” – powiedział Leslie Harris, dyrektor wykonawczy w Center for Democracy and Technology. „Ale niektóre rządy znalazły sposób na obrócenie technologii przeciwko obywatelom – poprzez monitorowanie ich aktywności online i cenzurowanie demokratycznych materiałów.”
Komitet Obrony Dziennikarzy (The Committe To Protect Journalists – CPJ) oświadczył, że po aresztowaniach dziennikarzy internetowych w Chinach (np. Shi Tao, wsadzony do więzienia na 10 lat za przeciek tajemnic państwowych za granicę) uwaga skupiła się na firmach internetowych.
Organizacje prawne oskarżyły Yahoo! o pomoc Chinom w wyśledzeniu e-maili Shi Tao, który korespondował z właścicielem nowojorskiej internetowej strony informacyjnej.
„Rządy na całym świecie w rosnącym tempie zamykają dziennikarzy internetowych w więzieniach. Na koniec 2006 roku za kratkami było 49 blogerów i dziennikarzy publikujących swoje materiały w sieci” – powiedział Joel Simon, dyrektor wykonawczy CPJ. „Obrona prawa tych dziennikarzy do wyrażania własnych myśli i wymiany informacji bez obawy odwetu to dzisiaj jeden z najwyższych priorytetów dla środowisk ceniących sobie wolność prasy.”
W swoich danych CPJ podaje, że liczba dziennikarzy osadzonych w więzieniach na całym świecie osiągnęła 1 grudnia 2006 roku rekordową liczbę 134, z których więcej niż 1/3 to blogujący i reporterzy internetowi.