Firmy szybciej odzyskają VAT

Wyroki warszawskiego sądu dają podatnikom argument przeciw odwlekaniu należnego im zwrotu nadwyżki VAT.

15.12.2014 | aktual.: 17.12.2014 10:08

Ustawa o VAT daje naczelnikowi urzędu skarbowego możliwość przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad podatkiem należnym do czasu zweryfikowania rozliczenia podatnika.

Weryfikacja ta jest dokonywana w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej.

W praktyce organy podatkowe często łączą wskazane kategorie, płynnie przechodząc do poszczególnych etapów weryfikacji. Przyjmują, że wszelkie czynności do zakończenia weryfikacji rozliczeń podatnika powodują przedłużanie terminu na zwrot VAT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w precedensowych wyrokach z 10 grudnia (sygn. III SA/Wa 1780/14 i III SA/Wa 1781/14) podważył prawidłowość takiego schematu. W sprawie tej urząd skarbowy rozpoczął czynności sprawdzające oraz wystąpił do urzędu kontroli skarbowej o przeprowadzenie postępowania kontrolnego. Termin na zwrot VAT był przedłużany do zakończenia podjętych działań. Po rozpoczęciu postępowania kontrolnego urząd skarbowy wydał kolejne postanowienie przedłużające termin na zwrot VAT.

Sąd wskazał, że rozpoczęcie postępowania kontrolnego przez UKS skutkuje zakończeniem czynności sprawdzających urzędu skarbowego. Skoro weryfikacja zasadności zwrotu była prowadzona w formie czynności sprawdzających, z dniem ich zakończenia upłynął termin przedłużenia. Rozpoczęcie przez UKS postępowania kontrolnego jest kolejnym, odrębnym etapem weryfikacji zasadności zwrotu.

Orzeczenie sądu daje podatnikom ważne narzędzie w takich sporach. Możliwość przedłużania terminu zwrotu powinna się bowiem opierać na przesłankach merytorycznych z zachowaniem procedury. Uchybienia formalne dają więc podatnikom możliwość żądania natychmiastowego zwrotu, bez względu na ewentualne wątpliwości organu podatkowego.

?oprac. maj

Autor jest doradcą podatkowym ?z Kancelarii Ożóg Tomczykowski, pełnomocnikiem w omawianej sprawie

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)