finlandia
09-11-2007 (13:55)

Finlandia zaostrzy prawo do posiadania broni

Finlandia po krwawej masakrze w liceum w Tuusula, gdzie 18-latek zastrzelił osiem osób a potem strzelił sobie w głowę, zdecydowała się zaostrzyć prawo do posiadania broni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Finlandia zaostrzy prawo do posiadania broni
(AFP)
WP
Podziel się

Galeria

[

Podziel się
WP

]( http://wiadomosci.wp.pl/strzelanina-w-szkole-6038716694914177g )
Strzelanina w szkole

Podziel się

Rząd jest gotowy zgodzić się co do propozycji, która mówi, że nieletni mogą używać broni tylko pod opieką dorosłych - poinformowała rzeczniczka rządu Sanna Kangasharju.

Obecnie prawo w Finlandii pozwala samodzielnie posługiwać się bronią palną 15-latkom. Władze w Helsinkach nie zgodziły się, by - tak jak nalegała Unia Europejska - ograniczyć prawo do jej posiadania jedynie do osób pełnoletnich.

WP

Według Sieci Działań przeciwko Broni Lekkiej (IANSA) na całym świecie w strzelaninach w szkołach zginęło od 1996 roku 269 dzieci i 253 osoby dorosłe.

Według tej organizacji w liczącej 5,2 mln ludności Finlandii 1,6 mln osób ma broń. Fińskie MSW informuje, że na stu mieszkańców przypadają 32 sztuki broni. Genewski Instytut Wyższych Studiów Międzynarodowych (Graduate Institute of International Studies) podaje nawet, że w Finlandii na stu mieszkańców przypada 56 sztuk broni, co jest najwyższym wskaźnikiem w krajach Unii Europejskiej i trzecim na świecie po USA i Jemenie. W kraju tym bardzo popularnym hobby jest łowiectwo, natomiast bardzo rzadko dochodzi do aktów przemocy z użyciem pistoletu, karabinu, czy strzelby.

W ubiegłym miesiącu 18-letni Pekka-Eric Auvinen otrzymał pozwolenie na broń. Podczas strzelaniny w liceum w Tuusula zabił osiem osób i kilkanaście ranił. Później śmiertelnie postrzelił się w głowę.

Polub WP Wiadomości
WP
WP