Finlandia zakazuje palić w knajpach
Finlandia od 1 czerwca dołączy do krajów, w których obowiązuje zakaz palenia w barach i restauracjach.
Ograniczenie nie będzie odczuwane zbyt dotkliwie w Finlandii, gdzie całkowity zakaz palenia popiera 96% ludzi. Według majowych wyników sondażu Eurobarometru, jest to absolutny europejski rekord.
Pionierska pod tym względem Finlandia po raz pierwszy częściowo zakazała palenia w miejscach publicznych w 1977, a w 1995 roku w firmach i przedsiębiorstwach. 30 lat później fińscy palacze zostają pozbawieni ostatniego azylu - barów i restauracji.
Do tej pory ich właściciele skutecznie sprzeciwiali się wprowadzeniu zakazu palenia w swoich lokalach.
Kiedy po raz pierwszy usiłowaliśmy wprowadzić zakaz w 1999 roku, napotykaliśmy na przeszkody ze strony restauratorów. Tym razem nowe przepisy zostały przygotowane wspólnie z pracodawcami i związkami zawodowymi, by osiągnąć porozumienie - wyjaśnił Olli Simonen z Ministerstwa Spraw Socjalnych i Zdrowia.
Na razie dla pewnych lokali o powierzchni ponad 50 metrów kwadratowych, z dobrym systemem wentylacyjnym, wprowadzono okres przejściowy. W ciągu dwóch lat mogą one jeszcze rezerwować dla palaczy najwyżej połowę powierzchni. Jak się szacuje w Helsinkach skorzysta z tego ok. 100 lokali na 2400.
Pozostałe lokale mają wybór: albo całkowicie zakazać palenia, albo wybudować specjalne, idealnie szczelne pomieszczenia dla palaczy, gdzie jednak nie będzie można jeść.
W Finlandii palacze stanowią 22% społeczeństwa, przy czym nałogowi oddaje się 24% mężczyzn i 19% kobiet.
Jak podkreślił Simonen, ambicją władz jest zejść poniżej 20%. Jeszcze bardziej ambitny plan przedstawił były premier Paavo Lipponen, który zaproponował, by od 2040 roku całkowicie zakazać produktów tytoniowych w Finlandii.
Pierwszym krajem, który w 2004 roku wprowadził zakaz palenia w miejscach pracy, w tym w lokalach gastronomicznych, była Irlandia. Podobnie surowe prawodawstwo obowiązuje w Norwegii (która nie jest członkiem UE), we Włoszech, na Malcie, w Szwecji, Szkocji, na Litwie i Łotwie, w Walii i Irlandii Płn. W niektórych z tych krajów palenie dozwolone jest tylko w wydzielonych palarniach wyposażonych w wydajne systemy wentylacyjne.