Finansowanie partii wątpliwe moralnie?
Zdaniem szefa klubu PiS Przemysława
Gosiewskiego, finansowanie partii politycznych z innych źródeł niż
budżet mogłoby skończyć się finansowaniem "pod stołem". Jego wypowiedź jest związana z projektem zmian w zasadach finansowania partii
politycznych, który przedstawiła PO.
Według tego projektu, ugrupowania nie otrzymywałyby dotacji ani subwencji budżetowych, natomiast każdy podatnik mógłby przekazać co roku wybranej partii 1% podatku.
Jeśli odbierze się możliwość finansowania partii z budżetu, to wówczas będzie łatwo, żeby partie sięgały do finansowania, które będzie bardzo wątpliwe moralnie - mówił Gosiewski.
Jego zdaniem, lepsze jest transparentne, jawne finansowanie partii i rozliczanie się z dotacji niż miało by to być słynne finansowanie pod stołem.
Pamiętajmy, że partie uzyskując środki z budżetu muszą rozliczyć każdą złotówkę - mówił Gosiewski.
Ten drugi system finansowania obowiązywał w Polsce w latach 90. z bardzo poważnym negatywnym skutkiem, przede wszystkim dla gospodarki - stwierdził szef klubu PiS.
Obecnie podstawowym źródłem finansowania partii są subwencje budżetowe, przysługujące tym ugrupowaniom, które w wyborach parlamentarnych zdobyły co najmniej 3% głosów (w przypadku koalicji - 6%). Wysokość subwencji jest obliczana proporcjonalnie do wyniku wyborczego.
Partie, które dostały się do parlamentu, dostają także dotacje w ramach zwrotu kosztów kampanii. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, majątek partii może pochodzić także ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, z dochodów z majątku - np. z oprocentowania pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.
Partie mogą też zaciągać kredyty. Zabronione są zaś zbiórki publiczne i prowadzenie działalności gospodarczej. Partia nie może ponadto przyjmować datków od cudzoziemców oraz firm.