Trwa ładowanie...

"Financial Times": szczyt NATO okazją dla Obamy, by odnowić rolę USA w świecie

Prezydent Barack Obama musi wykorzystać okazję, jaką daje zbliżający się szczyt NATO, aby odeprzeć zarzuty o bezczynność Waszyngtonu wobec konfliktów na całym świecie i odnowić pozycję USA jako supermocarstwa - uważa "Financial Times".

Share
"Financial Times": szczyt NATO okazją dla Obamy, by odnowić rolę USA w świecie
Źródło: PAP/EPA, fot: Tannen Maury
d2ggs9t

W artykule redakcyjnym londyńskiego dziennika czytamy, że "niemal na każdym kontynencie autokraci i rebelianci podważają zastany porządek". Częściowo te kryzysy są podsycane przez trudności ekonomiczne i socjalne, ale pogłębia je świadomość wycofywania się Stanów Zjednoczonych - ocenia gazeta.

"FT" przyznaje, że Obama "może mieć rację, gdy waży każdy zagraniczny kryzys polityczny". "W przeciwieństwie do zimnej wojny Zachód nie stoi obecnie w obliczu wszechogarniającego zagrożenia" - dodaje, wyjaśniając, że np. między polityką prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainie a zajęciem Mosulu przez Państwo Islamskie nie ma bezpośredniego związku. Jednocześnie dziennik zastrzega, że w przypadku amerykańskiego prezydenta "analiza zbyt często osuwa się w paraliż".

Gazeta zauważa, że "globalny balans sił rzeczywiście się zmienia", a USA "nie mogą kontrolować wszystkich wydarzeń, choć mogą je kształtować".

d2ggs9t

"FT" rekomenduje Obamie, by przede wszystkim przywrócił Stanom Zjednoczonym pozycję supermocarstwa i zrobił wszystko, by ją utrzymać. W tym celu będzie potrzebował "zaprawionych w bojach dyplomatycznych weteranów", którzy utwierdzą odnowione amerykańskie przywództwo na świecie - twierdzi dziennik. Obama powinien również zaapelować do narodów całego demokratycznego świata, nie tylko w Europie, o zjednoczenie i zbieranie funduszy, by uwiarygodnić i umocnić zachodni sojusz.

"Tworzenie najsilniejszych koalicji i najlepszych strategii, aby odsunąć Putina, Państwo Islamskie itp., będzie wymagało trwałego zaangażowania przyjaciół i sojuszników Ameryki. Ale przede wszystkim będzie to wymagało autentycznego przywództwa" - podsumowuje "Financial Times".

d2ggs9t

Podziel się opinią

Share
d2ggs9t
d2ggs9t
Więcej tematów