Trwa ładowanie...
d1jkoih
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Financial Times": Rząd Rosji wspiera hakerów. Atakują Polskę i NATO

Rosyjski rząd wspiera cybernetyczne szpiegostwo i stoi za serią skoordynowanych, cyfrowych ataków przypisywanych hakerskiej grupie ATP28. W ostatnich dwóch latach cyberprzestępcy zaatakowali różne cele na Zachodzie, w tym Polskę - pisze "Financial Times".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Financial Times": Rząd Rosji wspiera hakerów. Atakują Polskę i NATO
(PAP, Fot: Maciej Chmiel)
d1jkoih

Do takiego wniosku dochodzi zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym firma FireEye..

Na liście celów domniemanych ataków rosyjskich hackerów wymieniane są rządy: polski, węgierski i gruziński a także NATO, Komisja Europejska, OBWE oraz zachodnie attachaty wojskowe, w tym osoby pracujące dla wojska w USA, Kanadzie i Norwegii.

"Wybór namierzanych celów, oprogramowania, język i czas aktywności prowadzą nas do wniosku, że mamy do czynienia ze skoncentrowaną, realizowaną w dłuższym czasie działalnością szpiegowską. Z dostępnych danych wynika, że jej sponsorem jest rosyjski rząd" - pisze w w raporcie firma FireEye.

d1jkoih

Jej ekspertom udało się zidentyfikować wspólne cechy grupy ATP28 (tzw. cyfrowy DNA) w oparciu o analizę kilku cybernetycznych programów szpiegowskich skrojonych do specyficznych potrzeb wywiadowczego przechwytywania danych.

- Nie są to rodzaje ataków cybernetycznych o charakterze przestępczym, znanych większości organizacji. To są akcje długofalowego namierzania celu. Wykorzystują szeroki asortyment sposobów przechwytywania poufnych informacji i danych wywiadowczych - powiedział Greg Day z FireEye.

Wśród sposobów penetrowania systemów komputerowych raport wymienia m. in. "przynęty" nastawione na psychologiczne rozpracowanie konkretnych osób, by z ich nieświadomą pomocą uzyskać dostęp do systemów komputerowych organizacji, dla których pracują.

Według informacji gazety rosyjscy hakerzy mieli też wykorzystać złośliwe oprogramowanie nazwane "wężem" lub "oroboro", które pomogło zaatakować kilka systemów komputerowych ukraińskiego rządu i komputery w Europie Wschodniej. Niedawno niektóre europejskie firmy energetyczne zostały zaatakowane przez wirusa nazwanego "energetycznym niedźwiedziem", którego także łączono z działaniami rosyjskich cyberprzestępców.

d1jkoih

Podziel się opinią

Share

d1jkoih

d1jkoih
Więcej tematów