Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Financial Times": rozpad polskiej koalicji źle wróży

Rozpad koalicji rządzącej w Polsce źle
wróży przygotowaniom kraju do członkostwa w Unii Europejskiej -
pisze we wtorkowym wydaniu prestiżowy dziennik kół biznesowych
"Financial Times".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Qaqwqwrqw

"Premier Leszek Miller będzie teraz prowadził mniejszościowy gabinet, podczas gdy stoją przed nim zasadnicze wyzwania polityczne i gospodarcze, w tym referendum ws. członkostwa w UE" - pisze gazeta w redakcyjnym komentarzu.

Według dziennika, chociaż koalicja z PSL nie była dla SLD-UP łatwa, a poparcie PSL dla wstąpienia do Unii mało entuzjastyczne, rozpad koalicji nie ułatwi życia Millerowi.

"PSL może teraz zwrócić się w stronę małego, ale hałaśliwego obozu polskich eurosceptyków. Nawet jeśli ustrzeże się kategorycznego sprzeciwu wobec akcesji, to może wystąpić z głośną i przynoszącą szkodę krytyką Unii w newralgicznym momencie, być może po to, żeby wyciągnąć z rządu jeszcze więcej dopłat dla rolników. Wreszcie, Millerowi teraz będzie trudniej dotrzeć do wiejskiego elektoratu" - zauważa "FT".

Qaqwqwrqw

Zdaniem dziennika wynik czerwcowego referendum nie jest przesądzony, choćby dlatego, że frekwencja może nie przekroczyć 50%. Wtedy - zauważa "FT" - decyzję podejmie parlament, a "przyszłość Polski zależeć będzie od widzimisię nieprzewidywalnych partii politycznych".

Gazeta pisze, że rozpad koalicji stawia też pod znakiem zapytania przyszłoroczny budżet i całą planowaną reformę podatkową, a to z pewnością nie zachęci zagranicznych inwestorów, już teraz zaniepokojonych sytuacją polskiej gospodarki.

W obliczu wstąpienia Polski do UE, zdaniem dziennika, "lewica i prawica muszą zasypać dzielące je historyczne różnice, przynajmniej na jakiś czas, i zjednoczyć się. Bez względu na to, jak ogromne wydają się dzisiejsze trudności gospodarcze, będą one znacznie większe, jeśli Polska pozostanie poza Unią". (jask)

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw