Trwa ładowanie...
d2ormg3

"Financial Times": Niedopuszczalne kroki Danii w celu zniechęcenia migrantów

• "Financial Times": posunięcia Danii wobec imigrantów są drastyczne
• Dania chce, by uchodźcy oddawali przedmioty wartościowe, aby pokryć koszty zakwaterowania
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Financial Times": Niedopuszczalne kroki Danii w celu zniechęcenia migrantów
(PAP/EPA, Fot: ZOLTAN BALOGH)
d2ormg3

Atmosfera polityczna wokół migrantów w Europie jest coraz bardziej napięta. Szczególnie Dania zwróciła na siebie uwagę posunięciami, które są zarówno drastyczne, jak i kontrowersyjne - ocenia w piątek "Financial Times".

Brytyjski dziennik odnotowuje w artykule redakcyjnym, że wraz ze wzrostem wrogości wobec migrantów poszczególne rządy usztywniają swoją politykę.

Niemcy, do tej pory najbardziej gościnny kraj, zaostrzyły prawo dotyczące deportacji imigrantów, którzy popełnią przestępstwa. Szwecja wprowadza kontrole na granicach, a w Danii centroprawicowy rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów wymagających, by uchodźcy oddawali przedmioty wartościowe, w tym biżuterię i pieniądze, aby pokryć koszty zakwaterowania - wymienia "FT".

d2ormg3

Odnosząc się do hojnego systemu socjalnego Danii, gazeta przywołuje słowa premiera Larsa Lokke Rasmussena: "W Danii mówimy, że zanim dostaniesz te świadczenia, musisz, jeśli masz majątek, płacić za siebie".

"Presji na duński rząd w sprawie migracji nie można zlekceważyć. Licząca 5,6 mln mieszkańców Dania w ubiegłym roku przyjęła 21 tys. ubiegających się o azyl. To jest równoważne z sytuacją, gdyby Wielka Brytania przyjęła ćwierć miliona ludzi; to politycznie nie do pomyślenia" - pisze "FT", dodając, że plany duńskich władz nie były zaskoczeniem.

Ocenia jednak, że zamiary konfiskowania uchodźcom przedmiotów wartościowych są "szczególnie nie do przyjęcia" i pisze, że słusznie zostały one potępione przez UNHCR jako ksenofobiczne. "Nie służy to żadnym praktycznym celom. Pieniądze odebrane przybywającym uchodźcom prawie wcale nie wystarczą na pokrycie kosztów ich zakwaterowania czy wyżywienia" - pisze "FT". "Wydaje się, że to niewiele więcej niż bezwzględny gest mający na celu zniechęcenie często zdesperowanych ludzi do przyjazdu do Danii" - komentuje.

Według gazety obecny kryzys migracyjny może okazać się najpoważniejszym w powojennej historii Europy. "Nie można przewidzieć, czy przywódcy bloku przezwyciężą wyzwanie. Pewne jest natomiast, że małostkowe populistyczne kroki w rodzaju tych rozważanych przez Danię w żaden sposób nie przyczynią się do rozwiązania problemu" - podsumowuje "Financial Times".

d2ormg3

Podziel się opinią

Share
d2ormg3
d2ormg3