Świat"Financial Times": holenderskie "nie" wywoła falę odroczonych referendów

"Financial Times": holenderskie "nie" wywoła falę odroczonych referendów

Jeśli Holandia zagłosuje na "nie" w referendum dotyczącym konstytucji UE, może to wywołać "falę
odroczonych głosowań" w krajach, które jeszcze nie zdecydowały o
losach traktatu - pisze brytyjski dziennik "Financial
Times".

Według brukselskich dyplomatów, na których powołuje się gazeta, krajem, w którym głosowanie nad traktatem konstytucyjnym może zostać odłożone na później, wydaje się być m.in. Wielka Brytania.

Brytyjski premier Tony Blair zdecydował, że referendum w jego kraju będzie niemożliwe, dopóki Francja nie zagłosuje na "tak" w powtórzonym referendum. Drugie głosowanie we Francji - jak pisze "FT" - jest jednak nieprawdopodobne przed wyborami prezydenckimi w 2007 r.

"Jak można więc będzie zmobilizować siły dla 'tak' w Wielkiej Brytanii, jeśli traktat zostanie pogrzebany we Francji i Holandii?" - wątpi cytowany przez gazetę jeden z brytyjskich polityków.

Tymczasem według wysokiego urzędnika w Brukseli, jeśli Wielka Brytania odroczy swoje głosowanie, inne kraje pójdą w jej ślady. Brytyjska decyzja może wpłynąć na odsunięcie głosowania w Czechach, Danii, Irlandii i Polsce - pisze gazeta.

"Financial Times" przypomina, że oprócz Wielkiej Brytanii sześć innych krajów wyraziło chęć ratyfikacji konstytucji w referendum, a przeciwnicy traktatu mogą przeważać właśnie w Czechach, Danii, Irlandii i Polsce.

Groźba odroczenia głosowania w sprawie unijnej konstytucji będzie kluczowym tematem na szczycie UE 16-17 czerwca. Jednak niektóre kraje członkowskie, w tym Francja i Niemcy, nalegają, żeby proces ratyfikacji konstytucji UE trwał.

Jednakże po sondażach zapowiadających zwycięstwo "nie" w Holandii i po przegranym referendum we Francji przyszłość traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej wydaje się wątpliwa - podsumowuje gazeta.

Elwira Wielańczyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)