Finał tegorocznej kampanii "Cała Polska czyta dzieciom"
Minister kultury Waldemar Dąbrowski wziął
udział w uroczystości zakończenia tegorocznej kampanii "Cała
Polska czyta dzieciom". Podczas uroczystości w
warszawskim teatrze Studio wręczono nagrody osobom i instytucjom
szczególnie zasłużonym dla kampanii.
11.12.2003 12:55
Statuetki i medale otrzymało m.in. kilkudziesięciu zwycięzców konkursu na najlepiej przeprowadzony "II Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom". Rozpoczął się on 1 czerwca tego roku, gdy na rynkach miast, w szkołach, bibliotekach, księgarniach znane osoby głośno czytały dzieciom "Lokomotywę" Juliana Tuwima. Imprezy związane z tygodniem czytania, m.in. Sztafeta i Parady Koziołka Matołka, odbywały się w ponad 300 miastach i miejscowościach w całej Polsce.
Celem prowadzonej od dwóch lat przez fundację ABCXXI kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" jest uświadamianie rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, lekarzom ogromnego znaczenia głośnego czytania dziecku dla jego rozwoju psychicznego i umysłowego oraz wyrobienie u dorosłych nawyku codziennego czytania dzieciom co najmniej przez 20 minut dziennie.
"Naukowcy oraz praktycy są zgodni, że czytanie dziecku na głos rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu, czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata, a wspólne czytanie z nastolatkiem wzmacnia więź rodzinną i pomaga w pokonaniu wielu problemów wieku dorastania. Warto dodać, że czytanie na głos dzieciom niepełnosprawnym pozwala im na przezwyciężenie wielu ograniczeń rozwojowych" - powiedziała prezes Fundacji ABCXXI, Irena Koźmińska.
Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" będzie kontynuowana w następnych latach.