Polska"Filmoteka Szkolna" - przez filmy do wiedzy

"Filmoteka Szkolna" - przez filmy do wiedzy

Za kilka dni w polskich szkołach ponadpodstawowych zostanie zainaugurowany program edukacyjny "Filmoteka Szkolna". Jest to inicjatywa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury oraz Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego. Celem jest edukacja filmowa młodzieży licealnej i gimnazjalnej.

Pakiety z filmami wysyłane są właśnie do 14 tysięcy polskich gimnazjów i liceów. Zestaw zawiera 26 lekcji tematycznych na płytach DVD. Na każdą z lekcji składa się film fabularny oraz film dokumentalny lub animowany i nagranie z komentarzem filmoznawcy profesora Tadeusza Lubelskiego.

Szefowa Polskiego Instytutu sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz powiedziała, że dobór filmów nie stanowi kanonu polskiego kina ani kanonu lektur szkolnych. Program "Filmoteka Szkolna" ma przygotowywać młodzież do świadomego obcowania ze sztuką filmową: analizy treści, formy, środków wyrazu oraz rozumienia roli twórczości filmowej w życiu społecznym.

Na 26 płytach umieszczono łącznie 55 znaczących dzieł polskiego kina. Począwszy od "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy, przez "Eroikę" Andrzeja Munka czy "Rejs" Marka Piwowskiego, po "Dług" Krzysztofa Krauzego i "Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego. Są też filmy najnowsze, młodych twórców.

Program Filmoteka Szkolna umożliwia prowadzenie zajęć w zróżnicowany sposób, zarówno w systemie lekcyjnym, jak i pozalekcyjnym (na przykład w kołach zainteresowań, szkolnych dyskusyjnych klubach filmowych). Mogą z niej korzystać nauczyciele wielu przedmiotów - języka polskiego, wiedzy o sztuce, historii czy wychowania obywatelskiego.

Każdej płycie towarzyszy broszura z omówieniem filmów i scenariuszem analizy filmowej. Doboru filmów dokonał zespół 40 naukowców z zakresu filmoznawstwa, kulturoznawstwa, medioznawstwa, psychologii i pedagogiki. Zespół pracował pod kierunkiem profesorów: Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej, Marka Hendrykowskiego, Tadeusza Lubelskiego i Tadeusza Szczepańskiego.

Równolegle z projektem ruszy strona internetowa www.filmotekaszkolna.pl, który służyć będzie jako forum wymiany myśli dla uczniów, a dla nauczycieli będzie źródłem dodatkowych materiałów towarzyszących projektowi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)