PolskaFilm o Annie Walentynowicz

Film o Annie Walentynowicz

Znany niemiecki reżyser Volker Schloendorff
nakręci film fabularny oparty na życiorysie legendarnej
działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz. Zdjęcia
mają się rozpocząć wiosną 2005 r. w Gdańsku.

Jak powiedział Jacek Borzych z Video Studio Gdańsk, odpowiadający z polskiej strony za produkcję filmu, obecnie trwa przygotowywanie roboczej wersji scenariusza. W połowie grudnia do Gdańska ma przyjechać Volker Schloendorff, aby omówić szczegóły przedsięwzięcia.

Ma to być film o losach uwikłanego w historię człowieka, który sam staje się jej elementem. I choć oparty na biografii Anny Walentynowicz nie będzie miał formy fabularyzowanego dokumentu - wyjaśnił Borzych.

Role kilku głównych postaci w filmie mają zagrać czołowi aktorzy niemieccy, w pozostałych wystąpią Polacy. Oprócz wersji telewizyjnej powstanie również pełnometrażowe dzieło kinowe dla Polski.

Volker Schloendorff nakręcił do tej pory dwa filmy w Polsce. Były to "Blaszany bębenek" według powieści Guentera Grassa i "Król Olch" na podstawie utworu Michaela Tourniera.

Nikt się ze mną nie kontaktował w sprawie filmu. Jestem zdziwiona i zaskoczona, że dzieje się to beze mnie - powiedziała 75-letnia Anna Walentynowicz.

Według piątkowego "Dziennika Bałtyckiego", prawa do filmu inspirowanego życiem robotnicy ze Stoczni Gdańskiej nabyła od niemieckiej dziennikarki Sylke Rene Meyer regionalna państwowa telewizja Bayerische Rundfunk. Meyer pod koniec lat 90. nakręciła dokument o Walentynowicz.

W latach 70. Anna Walentynowicz była działaczką Wolnych Związków Zawodowych. Przez kilkadziesiąt lat pracowała w Stoczni Gdańskiej jako spawacz i operator urządzeń dźwigowych.

Na początku sierpnia 1980 r. Walentynowicz została zwolniona z pracy na pięć miesięcy przed przejściem na emeryturę. Żądanie przywrócenia jej do pracy było pierwszym postulatem strajku, który 14 sierpnia wybuchł w gdańskiej stoczni. Zryw ten, który wywołał następnie masę protestów robotniczych w całej Polsce, doprowadził do powstania związku zawodowego "Solidarność".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)