Film hollywoodzkiej gwiazdy promuje Polskę
Pokaz filmu niemego z 1918 r., zrekonstruowanego technologią cyfrową, pt. "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów", w którym rolę główną gra Pola Negri, odbył się w Madrycie. Film to część programu kulturalnego polskiej prezydencji w UE.
Pokaz w madryckim kinie Dore zorganizowały Filmoteka Narodowa i Instytut Polski w Madrycie we współpracy z Filmoteką Hiszpańską.
Hiszpańską premierę "Mani" otworzył dyrektor Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski. Obecny był ambasador RP w Madrycie Ryszard Schnepf, liczni goście ze świata hiszpańskiego filmu oraz dziennikarze prasy filmowej.
Pokazowi towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej "Leopoldinum" skomponowana specjalnie do tego filmu przez Jerzego Maksymiuka i pod dyrekcją samego kompozytora. Według organizatorów, chodziło o stworzenie atmosfery jak na projekcjach filmowych sprzed prawie 100 lat.
Według Filmoteki Polskiej, "Mania" jest znakomitym przykładem europejskiej współpracy, gdyż reżyserem filmu był Węgier Eugen Illes, rolę główną powierzono polskiej artystce, a produkcję zrealizowano w Berlinie, ówczesnej stolicy europejskiego filmu.
To właśnie od tej produkcji rozpoczęła się wielka kariera 20-letniej wówczas Poli Negri (Apolonii Chałupiec), późniejszej legendy kina niemego, pierwszej Europejki i jedynej Polki, która podbiła Hollywood.
Film został przywrócony dziedzictwu kulturowemu i filmowemu Europy dzięki projektowi Filmoteki Polskiej. Jedyna zachowana i znajdująca się w posiadaniu Filmoteki kopia "Mani" została poddana rekonstrukcji cyfrowej z wykorzystaniem zaawansowanej technologii remasteringowej 4K. Film będą mogli obejrzeć miłośnicy kina w sześciu stolicach Europy: w Warszawie, Paryżu, Londynie, Madrycie, Kijowie i Berlinie. Projekt kosztował 2,5 mln zł.
Grażyna Opińska