Filary na polskim niebie. Unikalne zjawisko
"Mroźny poranek przyniósł ciekawe zjawisko, czyli filary (słupy) świetlne uchwycone w Jurgowie koło Bukowiny Tatrzańskiej" - pisze meteoprognoza.pl Słupy świetlne, które są również określane jako słupy słoneczne, to zjawisko optyczne, które ma miejsce w atmosferze.
Filary, nazywane też słupami świetlnymi, czyli zjawisko optyczne, które obserwujemy jako kolumny światła wzbijające się w niebo, można było w nocy z czwartku na piątek nocy na niebie w Jurgowie, w okolicach Bukowiny Tatrzańskiej.
Niezwykłe zjawisko na niebie
- Spektakularne słupy świetlne w Jurgowie przy zaledwie - 7 st. C - napisał Mikołaj Madeja w wiadomości wysłanej do "Tygodnika Podhalańskiego". Fotografie przedstawiające spektakularne zjawisko zostały także opublikowane na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz.
A tak prezentują się filary świetlne w Szwecji:
Słupy świetlne, które są również określane jako słupy słoneczne, to zjawisko optyczne, które ma miejsce w atmosferze. Manifestuje się ono w formie kolumny świetlnej, która powstaje w wyniku załamania światła w kryształkach lodu.
Unikalne zjawisko na niebie
Kolumny te mają skłonność do przyjmowania barwy źródła światła, które je generuje. Najłatwiej jest je zaobserwować tuż przed wschodem słońca lub bezpośrednio po jego zachodzie. Mimo że zjawisko to jest rzadko spotykane, jest niezwykle fascynujące.
"Dla obserwatora wyglądają jak promienie. Zwykle są powodowane przez światła miasta, takie jak latarnie. Jednak tak naprawdę w odpowiednich warunkach każde źródło światła może stworzyć słup" - wyjaśniał to zjawisko meteorolog AccuWeather, David Samuhel.
To pokazuje, jak złożone i nieprzewidywalne mogą być zjawiska optyczne, które mają miejsce w naszej atmosferze.
Przeczytaj także:
źródło: TVN24, PAP, IMGW