Trwa ładowanie...
ycipk-4eebvr
ycipk-4eebvr
IAR

Filar: sądy 24-godzinne słuszną ideą

Profesor Marian Filar ocenił, że wprowadzenie sądów 24-godzinnych jest ideą słuszną, ale trudną do zrealizowania w Polsce. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że projekt ustawy w tej sprawie za kilka dni wejdzie pod obrady Sejmu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-4eebvr

Specjalista od prawa karnego profesor Filar z UMK w Toruniu przyznał, że w prostych sprawach orzeczenia powinny być szybkie, ale co do trybu postępowania ma sporo zastrzeżeń. Przypomniał, że do funkcjonowania sądu potrzebny jest cały zespół ludzi a nie tylko sędzia.

Specjalista podkreślił, że trudności organizacyjne, jakie będą się wiązały z wprowadzeniem takich sądów, mogą przekreślić cały pomysł ministerstwa sprawiedliwości. Zasugerował, że zmiany nie powinny być wprowadzane do polskiego prawa gwałtownie, tylko stopniowo.

Mówiąc o wprowadzeniu sądów 24-godzinnych Zbigniew Ziobro argumentował, że takie rozwiązanie usprawni pracę wymiaru sprawiedliwości. Prokurator będzie musiał w ciągu 48 godzin przedstawić akt oskarżenia, a sąd wydać wyrok w ciągu doby.

ycipk-4eebvr

Przyspieszony tryb postępowania będzie dotyczył oprócz chuliganów również sprawców przestępstw nieumyślnych, na przykład wypadków drogowych po pijanemu.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4eebvr

ycipk-4eebvr
ycipk-4eebvr