Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
13-06-2016 15:00

Festiwal Zaczarowanej Piosenki i Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”

18 i 19 czerwca krakowski Rynek kipieć będzie radością, tętnić życiem, brzmieć piosenką i poezją. Fundacja Anny Dymnej po raz kolejny organizuje Festiwal Zaczarowanej Piosenki i Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki i Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”Fot: Marek Kowalski
d3s2khj
d3s2khj

Anita Lipnicka, Alicja Majewska, Katarzyna Nosowska, Natalia Przybysz, Mieczysław Szcześniak i Damian Ukeje to gwiazdy, które, w pierwszym dniu wydarzenia, wspierać będą na scenie utalentowane wokalnie osoby niepełnosprawne – finalistów festiwalu. Taryf ulgowych dla nikogo nie będzie. O tym, kto zdobędzie Statuetkę Zaczarowanego Ptaszka oraz stypendia, umożliwiające rozwój muzycznych pasji (I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł), zadecyduje profesjonalne jury. Pieczę artystyczną nad całością projektu sprawuje Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, czyli Irena Santor.

To już 12. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Od 2005 r. zgłoszenia do tego ogólnopolskiego konkursu nadesłało ponad trzy tysiące osób. Z finalistami śpiewało 67 największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Talent niepełnosprawnych wokalistów weryfikowało ponad 100 jurorów. Dzięki emisjom TVP2, wydarzenie obejrzało ponad 40 milionów telewidzów, a półfinał w Łazienkach Królewskich i finał na Rynku Głównym w Krakowie zgromadziły ponadstutysięczną publiczność.

– Organizując tę imprezę założyliśmy, że, w towarzystwie największych gwiazd polskiej estrady, w finale, wystąpią tylko najzdolniejsi niepełnosprawni wokaliści. Czas skończyć z traktowaniem moich przyjaciół na zasadzie: „Marcinku, jesteś niewidomy, jeździsz na wózku, ale lubisz śpiewać? No to masz mikrofon i pośpiewaj sobie. Nieważne, że nie masz głosu, wolno ci, bo biedny przecież jesteś”. Takie podejście nie tylko uwłacza godności Marcina, ale krzywdzi także jego bardziej zdolnych wokalnie kolegów. Tracimy przez to z oczu talenty na miarę Andrei Bocellego czy Steviego Wondera. To nie tylko moja opinia – mówi Anna Dymna o idei Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

d3s2khj

Ogrom dobrych emocji zapowiada się także w drugim dniu wydarzenia. Od rana krakowski Rynek zamieni się w arenę sportowych zmagań. Swoje umiejętności zaprezentują nasi najwybitniejsi sportowcy niepełnosprawni, mistrzowie świata i Europy, w tym Rafał Wilk, który za parę miesięcy walczył będzie o kolejny złoty medal na paraolimpiadzie w Rio de Janeiro. Jedną z największych atrakcji dla publiczności stanie się zapewne mecz siatkówki: niepełnosprawni sportowcy kontra gwiazdy. Udział w pojedynku zapowiedzieli już m.in.: Piotr Głowacki, Rafał Mroczek, Przemysław Saleta, Tomasz Schimscheiner, Michał Olszański, Piotr Polk i Zbigniew Zamachowski. O wyniku tego meczu trudno przesądzać.

– Gra się wspaniale – wyznał aktor Mateusz Janicki, który w ubiegłym roku na krakowskim Rynku wystąpił w drużynie gwiazd. – Chociaż… Całe szczęście, że niepełnosprawni sportowcy dają nam fory. Może nie powinienem zdradzać kulis, lecz prawda jest taka, że, gdyby nam ich nie dawali, pierwszego seta przerżnęlibyśmy do zera.

Zwieńczeniem dwudniowego projektu będzie koncert „Jeden świat”, nawiązujący do poezji ks. Jana Twardowskiego. Wystąpią w nim podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz: Monika Kuszyńska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Piaseczny, Halina Mlynkova i Kasia Cerekwicka. Na scenie pod Ratuszem pojawi się m.in. całkowicie sparaliżowany Janusz Świtaj, który parę lat temu, jako pierwszy Polak, domagał się publicznie prawa do zaprzestania na nim uporczywej terapii, a także powracający do zdrowia aktor Krzysztof Globisz.

d3s2khj
d3s2khj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s2khj
Więcej tematów