Festiwal Skrzyżowanie Kultur po raz trzeci w Warszawie
Pieśniarka ludu Sami z Norwegii, Mari Boine, indyjski mistrz instrumentów perkusyjnych Trilok Gurtu i światowej sławy gitarzysta flamenco Vincente Amigo - to niektóre z gwiazd tegorocznej III edycji Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Festiwal rozpocznie się 8 września i potrwa 8 dni.
22.08.2007 | aktual.: 22.08.2007 17:41
Dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Gintowt powiedział, że tegoroczne Skrzyżowanie Kultur to ponad 40 wydarzeń kulturalnych z udziałem artystów z prawie 20 krajów (m.in. Francji, Rumunii, Ukrainy, Portugalii, Węgier, Pakistanu, Mołdawii, Norwegii, Indii, Rosji, Iranu i Izraela).
Przestaliśmy mówić o niszowości tego wydarzenia. Co z tego, że ci artyści być może nie funkcjonują w komercyjnych mediach? Popyt i zainteresowanie nimi są olbrzymie, a pokazały to poprzednie dwie edycje naszego festiwalu i oblegane przez publiczność koncerty - przekonywał Gintowt.
Przypomniał, że mottem festiwalu jest cytat z książki "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego: Inne światy i inne kultury to są zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura.
Centrum festiwalowych wydarzeń będzie, podobnie jak w zeszłym roku, plac przed Pałacem Kultury i Nauki. Stanie tam m.in. namiot ze sceną, który pomieści ok. 1000 osób.
Na otwarcie festiwalu, 8 września, organizatorzy przygotowali koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej i zespołu Teka z Węgier. Teka gra na instrumentach smyczkowych oraz unikalnych, autentycznych instrumentach ludowych (cymbały, flety pasterskie, liry, dudy węgierskie, drumle). Wydarzenie będzie miało miejsce w Filharmonii Narodowej.
12 września w namiocie koncertowym wystąpi Mari Boine - jedna z najbardziej znanych postaci na scenie muzycznej swego regionu. Mieszka na północy Norwegii, należy do ludu Sami. Współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Janem Garbarkiem i Peterem Gabrielem.
14 września w Teatrze Roma wystąpi MoZuluArt Group złożony z muzyków z Austrii i Zimbabwe, który łączy w sobie muzykę klasyczną oraz afrykańskie brzmienie wokalne.
15 września festiwalowa publiczność będzie mogła wysłuchać koncertu Trilok Gurtu. Również ten koncert odbędzie się w Teatrze Roma. Urodzony w Bombaju perkusista Gurtu, zgodnie z tradycją hinduską, wszystkie swoje instrumenty perkusyjne obsługuje siedząc na podłodze. Artysta słynie z różnego rodzaju efektów brzmieniowych, np. zanurza rozwibrowany gong w wodzie.
Tego samego dnia przed Pałacem Kultury i Nauki wystąpi gitarzysta flamenco Vincente Amigo, dwukrotny laureat nagrody Grammy. 16 września odbędzie się koncert Moscow Art Trio - zespołu łączącego elementy muzyki jazzowej i etnicznej.
Zaplanowano także spotkania dyskusyjne, warsztaty muzyczne i pokazy filmowe.