Trwa ładowanie...
04-09-2006 15:58

Festiwal Polsko-Brazylijski Polonia Carioca w Warszawie

We wrześniu 2005 w Rio de Janeiro odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Kultury Polskiej Polônia Carioca zorganizowana przez Fundacje Wspierania Inicjatyw Pau-Brasil. Sukces artystyczny przedsięwzięcia oraz oddźwięk medialny towarzyszący wydarzeniu zarówno w Brazylii, jak i w Polsce sprawiły, że w dniach 7-9 września będzie można wziąć udział w II edycji projektu, tym razem w Warszawie, nad którym patronat przejęła m.in. Wirtualna Polska.

Festiwal Polsko-Brazylijski Polonia Carioca w WarszawieŹródło: WP.PL
d1fn24j
d1fn24j

Program Festiwalu Polonia Carioca, Samba na Nowym Świecie, Warszawa 2006 jest bardzo różnorodny i obejmuje projekty z kilku dziedzin sztuki – muzyka, fotografia, sztuki plastyczne. Ważnymi elementami propozycji programowej są projekty zainicjowane podczas pierwszej edycji festiwalu: muzyczny, z udziałem Leszka Możdżera i brazylijskiego perkusisty Nana Vasconcelos oraz fotograficzny autorstwa Mikołaja Grynberga.

W programie festiwalu znajdą się również projekty stworzone przez brazylijskich artystów specjalnie na warszawską edycję festiwalu. Paula Trope, młoda artystka z Rio de Janeiro przygotowuje instalację wideo "Exilios". Kuratorem projektu będzie światowej sławy kurator brazylijski Paulo Herkenhoff. Uczestnikami warszawskiej edycji Polonia Carioca będą brazylijscy artyści: Robson Bolsoni (fotografia), Trio Mocoto (muzyka), Paula Trope, Paulo Herkenhoff (projekt plastyczny).

Festiwal Polonia Carioca, Samba na Nowym Świecie, Warszawa 2006 jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie polską sztuką w Brazylii i brazylijską w Polsce. Zyskał przychylność władz Warszawy, które przyjęły role patrona i współorganizatora projektu czyniąc w ten sposób krok na drodze do ożywienia kontaktów z miastem partnerskim oraz wypełniając zobowiązania wynikające z umowy o współpracy podpisanej miedzy władzami Warszawy i Rio de Janeiro w 1997 roku. Elementy Festiwalu:

  1. PROJEKT PLASTYCZNY: Instalacja wideo "Exilios" – autorka Paula Trope, kurator Paulo Herkenhoff ; projekt realizowany we współpracy z powstającym w Warszawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, po zakończeniu festiwalu zostanie przekazany muzeum. Instalacja zostanie zaprezentowana w miejscu, gdzie w przyszłości stanie gmach muzeum: u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej.
  1. WYSTAWA FOTOGRAFII: "Tyle kobiet z Rio" – autor Mikołaj Grynberg; projekt powstał podczas pierwszej edycji festiwalu w 2005 roku w Rio de Janeiro.
  1. KONCERT ZAMKNIĘTY : 8 września, piątek, sala teatralna, koncert Leszka Możdżera z Nana Vasconcelos z repertuarem stworzonym w 2005 roku w Rio de Janeiro. W pierwszej części koncertu usłyszymy Dorotę Miśkiewicz z towarzyszeniem zespołu Quartet Henryka Miśkiewicza w premierowym, brazylijskim repertuarze.
  1. KONCERTY PLENEROWE: 9 września, sobota, ulica Nowy Świat, koncerty polskich oraz brazylijskich artystów: Leszek Możdżer z Nana Vasconcelos, Dorota Miśkiewicz, Trio Mocoto.
  1. PREZENTACJA SZKOŁY SAMBY: 9 września, sobota, ulica Nowy Świat.
  1. PIKNIK KULTURALNY: 9 września, sobota, ulica Nowy Świat, pokaz instalacji wideo o Rio de Janeiro, koncerty, plenerowa wystawy fotografii.
d1fn24j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fn24j
Więcej tematów