Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki
"Wiedza pomaga żyć" - to hasło rozpoczętego VI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. W ramach
trwającego tydzień Festiwalu przygotowano ponad 250 imprez -
koncertów, wystaw, wykładów, pokazów,i konferencji naukowych.
Swoje drzwi dla wszystkich chętnych otwierają nie tylko łódzkie
uczelnie i placówki naukowo-badawcze, ale także teatry, galerie i
muzea.
20.04.2006 13:50
Tradycyjnie już na otwarcie imprezy w Urzędzie Miasta Łodzi wręczone zostały statuetki "Łódzkie Eureka", przyznawane pracownikom łódzkiej nauki, sztuki i techniki za wybitne osiągnięcia w minionym roku. O przyznaniu nagród zdecydowała Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy prezydencie Łodzi.
W tym roku wyróżnienia otrzymały cztery zespoły naukowców: dwa z Politechniki Łódzkiej, po jednym z Uniwersytetów: Medycznego i Łódzkiego oraz skrzypaczka Ludwika Maja Tomaszewska z Akademii Muzycznej - laureatka Programu Stypendialnego Ministra Kultury "Młoda Polska".
Wśród wyróżnionych nagrodą znalazł się zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Lewińskiego z Uniwersytetu Medycznego za badania nt. mechanizmów inicjacji kancerogenzy oraz diagnostyki i zapobieganiu chorobom nowotworowym, ze szczególnym uwzględnieniem udziału hormonów w tym zjawisku. Za odkrycie nowej metody wytwarzania nano- i mikrożeli polimerowych przeznaczonych do zastosowań medycznych nagrodę przyznano zespołowi pod kierownictwem prof. Janusza M. Rosiaka z Politechniki Łódzkiej.
Inny wyróżniony zespół naukowców z PŁ pod kierownictwem prof. Andrzeja Napieralskiego, został w ub. roku nagrodzony złotymi medalami na 54. Światowej Wystawie Wynalazków w Brukseli za opracowanie zaawansowanych systemów monitoringu parametrów akceleratorów liniowych. Nagrodę przyznano również zespołowi naukowców z UŁ pod kierunkiem prof. Wandy M. Krajewskiej, który za opracowanie "Nowe aspekty molekularnych mechanizmów transformacji nowotworowej" otrzymał w 2005 roku Nagrodę Ministra Edukacji.
Festiwalowe imprezy podzielono na 9 bloków tematycznych, a w tym roku szczególnie promowane są nauki medyczne. W piątek - w "Dniu Medycyny" - będzie można m.in. wysłuchać wykładów nt. "Choroby układu krążenia - plaga XXI wieku", "Czy bezpłodność jest zagrożeniem demograficznym?", "Alergie - narastający problem medyczny XXI wieku". W trakcie Festiwalu pokazane zostaną także osiągnięcia inżynierii medycznej. Zaprezentowany zostanie m.in. polski, biologicznie aktywny materiał opatrunkowy opracowany przez naukowców Politechniki Łódzkiej.
Festiwal będzie także okazją do demonstracji możliwości współczesnej nauki w praktyce; chętni będą mogli poznać miejsca na co dzień niedostępne m.in. naukowe laboratoria. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Co roku uczestniczy w nich kilkanaście tysięcy osób.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej www.festiwal.lodz.pl. Organizatorami są: Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Urząd Miasta Łodzi oraz Konferencja Rektorów Łódzkich Uczelni Wyższych.