Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Poranną modlitwą szabatową, celebrowaną przez kantorów w synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu, rozpoczął się 15. Festiwal Kultury Żydowskiej. W ramach festiwalu, który potrwa dziewięć dni, odbędą się 184 imprezy: wystawy, koncerty, wykłady, projekcje filmowe i warsztaty.
Przewidziano otwarcie siedmiu wystaw, w tym retrospektywnej ekspozycji prac Ryszarda Horowitza, który zaprojektował też plakat krakowskiego festiwalu. Wieczorem w Synagodze Tempel odbędzie się uroczysta ceremonia kończącą szabat Meławe Małke.
W programie festiwalu znalazło się 20 koncertów z udziałem najwybitniejszych artystów żydowskich z całego świata. Największe, to niedzielny koncert inauguracyjny trzech słynnych kantorów: Yaakova Starka, Chaima Adlera oraz Moshe Haschela z towarzyszeniem Chóru Kantorów z Wielkiej Synagogi w Jerozolimie oraz koncert finałowy 2 lipca na ulicy Szerokiej w wykonaniu kilkudziesięciu artystów z Polski, państw europejskich, Stanów Zjednoczonych i Izraela.
Prawie wszystkie koncerty odbędą się w kazimierskich synagogach, oprócz amerykańskiego zespołu Aaron Alexanderĺs Midrash Mish Mosh, który swoje punkowo-klezmerskie kompozycje zagra w czwartek w kinie Kijów.
Cześć artystyczną uzupełniają propozycje edukacyjne: 21 wykładów, które oprócz zagadnień judaizmu poruszą też problem antysemityzmu we współczesnej Europie. Podczas 15 spacerów po Kazimierzu ich uczestnicy poznają historię i najważniejsze zabytki tej żydowskiej dzielnicy, a 65 spotkań warsztatowych pozwoli praktycznie poznać żydowską kuchnię, język jidysz, taniec czy śpiew hasydzki.
Jak podkreśla dyrektor festiwalu Janusz Makuch, krakowski festiwal jest obecnie największą żydowską sceną na świecie. Najważniejszym źródłem inspiracji przy tworzeniu jego programu pozostaje duchowe i materialne dziedzictwo Żydów mieszkających na krakowskim Kazimierzu od 700 lat.
W zamierzeniu organizatorów impreza ma stanowić także ogniwo w procesie edukacyjnym, który zmieni mentalność i wzajemne postrzeganie się Żydów i Polaków.