PolskaFestiwal Kultur Świata "Okno na świat" w Gdyni

Festiwal Kultur Świata "Okno na świat" w Gdyni

Koncerty, debata z udziałem pisarzy, pokaz tańców indonezyjskich i projekcje filmów o tematyce afrykańskiej składają się na rozpoczęty w Gdyni 1. Festiwal Kultur Świata "Okno na świat".

Główną ideą festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej obcokrajowców mieszkających na co dzień w Polsce - powiedziała rzecznik prasowy Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku Anna Krawiec, współorganizującego imprezę.

Na festiwalu wystąpią: urodzony w Teheranie muzyk Jahiar Azim Irani z grupą Jahiar Group, przebywający w Polsce od 1997 r.; wokalista z Senegalu Mamadou Diouf z grupą Tam Tam Project, od 20 lat mieszkający w naszym kraju; pochodzący z Kuby Jose Torres z orkiestrą salsową Salsa Tropical, występujący od wielu lat na polskiej scenie; Grek z pochodzenia Milo Kurtis z zespołem Drum Freaks oraz urodzony w Nigerii Larry Okey Ugwu z grupą Ikenga Drummers.

Muzycy ci zaprezentują się w sobotę na zakończenie festiwalu na plaży przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Oprócz nich wystąpi także pochodząca z Londynu jamajska grupa Twinkle Brothers, której towarzyszyć będzie góralska kapela Trebunie Tutki.

Festiwal "Okno na świat" rozpoczęło w kościele św. Jana w Gdańsku czytanie przez pisarzy - Dubravkę Ugresic (Chorwacja), Jßchyma Topola (Czechy) i Serhija Żadana (Ukraina) - fragmentów swoich książek. Polskie tłumaczenia utworów czytała trójka aktorów z gdańskiego Teatru Wybrzeże. Pozostałe imprezy festiwalu będą odbywać się w Gdyni.

56-letnia Dubravka Ugresic z wykształcenia jest profesorem literatury rosyjskiej, tłumaczyła m.in. Borysa Pasternaka. W 1993 r. z powodów politycznych opuściła Chorwację, decydując się na życie i pracę w Holandii i USA. W Polsce znana jest z takich książek jak: "Stefcia Ćwiek w szponach życia", "Forsowanie powieści rzeki", "Kultura kłamstwa", "Amerykański fikcjonarz", "Muzeum bezwarunkowej kapitulacji". Jako publicystka współpracuje m.in. z "Die Zeit", "NRC Handelsblad", "Lettre International".

43-letni Jachym Topol był sygnatariuszem Karty 77 i działaczem Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Tłumaczył poetów wietnamskich. Opublikował legendy Indian północnoamerykańskich i wybór poezji Charlesa Bukowskiego. Autor powieści: "Siostra", "Anioł", "Nocna praca". "Supermarket bohaterów radzieckich" to jego zapiski z wyprawy do polskiego prozaika Andrzeja Stasiuka.

31-letni Sierhij Żadan mieszka i pracuje w Charkowie. Jest autorem kilku tomików poezji, tomu prozy "Bic Mac" i powieści "Depeche Mode". Autor i współreżyser widowiska pt. "Koliada: dwanaście potraw", wystawianego w nowojorskim teatrze La Mama. Utwory Sierhija Żadana drukowały "Literatura na Świecie", "Akcent" i "Arkadia".

W czwartek wieczorem w gdyńskim klubie "Ucho" odbędzie się pokaz tradycyjnych tańców indonezyjskich z regionów Betawi, Jawy i Sumatry w w wykonaniu zespołu Gema Citra Nusantara z Indonezji oraz Jadwigi Możdżer (siostra muzyka Leszka Możdżera).

W piątek w ramach festiwalu "Okno na świat" zaplanowano debatę "Odzyskiwanie wolności" z udziałem Ugresic, Topola i Żadana. W dyskusji wezmą też udział ambasador RPA Febe Potgieter-Gqubule oraz dziennikarka, wieloletnia korespondentka telewizji Polsat, Krystyna Kurczab-Redlich.

W sobotę podczas festiwalu dojdzie do prezentacji sześciu filmów o Afryce. Projekcje przygotowano przy współpracy z National Geographic.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)