Festiwal Harmonijki Ustnej
Po raz dziesiąty rozpoczął się Festiwal Harmonijki Ustnej "Harmonica Bridge". Koncerty i spotkania muzyków polskich i zagranicznych, grających na tym instrumencie, odbywają się równolegle w Bydgoszczy i Toruniu.
19.08.2010 | aktual.: 20.08.2010 09:39
Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest toruński bluesman Sławek Wierzcholski, ale "Harmonica Bridge" nie jest imprezą ograniczoną do bluesa.
- W Polsce jest około 30 festiwali bluesowych, zaś festiwal harmonijkowy jest tylko jeden. Podobny jest jeszcze w Trossingen w Niemczech, ale on odbywa się co cztery lata. Nasz festiwal prezentuje różne gatunki muzyczne grane na harmonijce i ta wszechstronność harmonijki jest tu eksponowana i podkreślana - zaznaczył Wierzcholski.
W tym roku koncerty odbywać się będą do 22 sierpnia, a w Bydgoszczy i Toruniu usłyszeć można będzie artystów z USA, Hiszpanii, Niemiec, Czech, Słowacji, Francji i Polski. Pierwszego dnia w Toruniu wystąpił hiszpański duet harmonijkowo-gitarowy Los Reyes Del Co, a następnie Krzysztof Gąszewski Quartet, laureat konkursu harmonijkowego na festiwalu w Trossingen.
Wśród tegorocznych gości są m.in.: jeden z czołowych niemieckich harmonijkarzy Marc Breitfelder, polska formacja Hard Times, duet czesko-słowacki Bena and Ptasek, czy niemiecka bluesowa formacja Crazy Hambones, która wystąpi z klasycznym amerykańskim bluesowym harmonijkarzem Henrym Heggenem.
Muzykę z pogranicza country i rocka, wykorzystującą brzmienie harmonijki, zaprezentuje amerykańska wokalistka i instrumentalistka Kellie Rucker. Z kolei z triem Bogdana Hołowni wystąpi Sebastian Charlier, uważany za jednego z najwybitniejszych jazzmanów grających na harmonijce diatonicznej.
- Ten instrument ma pewne naturalne ograniczenia, które Sebastian przełamuje. W jego ustach harmonijka staje się równoprawnym instrumentem z saksofonem, trąbką czy innymi instrumentami popularnymi w jazzie - podkreślił Sławek Wierzcholski.
Kolejnym amerykańskim wykonawcą będzie jazzman i bluesman Billy Gibson, który wystąpi z zespołem instrumentalistki i wokalistki Magdy Piskorczyk. Przed festiwalową publicznością wystąpi także formacja, której liderem jest szef festiwalu Sławek Wierzcholski, czyli Nocna Zmiana Bluesa, tym razem ze skrzypkiem Janem Błędowskim znanym z legendarnej grupy Krzak.
Ostatnim akcentem toruńskiej części festiwalu będzie w niedzielę występ formacji Harmonicamento z Niemiec, kwartetu harmonijkowego, w którego skład wchodzą dwie harmonijki melodyczne, harmonijka basowa i akordowa. Grupa wykona transkrypcje znanych utworów muzyki klasycznej. W Bydgoszczy imprezę zakończy tego samego dnia koncert grupy Dżem.