Festiwal. Fundusze Europejskie. Kultura.
Co łączy te trzy pojęcia? Jedno wydarzenie - Festiwal Funduszy Europejskich Wstęp Wolny. To gratka dla wszystkich, którzy interesują się światem kultury. W 35 małopolskich instytucjach przygotowano rozmaite wydarzenia kulturalne.
16.03.2015 | aktual.: 16.03.2015 09:37
Festiwal rozmaitości
Od 20 do 22 marca muzea, teatry, biblioteki oraz centra kultury otworzą swoje podwoje i udostępnią bezpłatnie najciekawsze wystawy, zorganizują warsztaty i zapewnią wiele innych atrakcji.
Wstęp wolny do małopolskich instytucji kultury będzie okazją do zajrzenia za kulisy i odniesienia się w nieco inny sposób do działalności tego typu placówek.
Różnorodność przygotowanych atrakcji jest tak ogromna, że każdy znajdzie dla siebie coś fascynującego, intrygującego lub zaskakującego. A co to takiego? Gry terenowe i fabularne, warsztaty kreatywne, zwiedzanie z przewodnikiem, zajęcia edukacyjne, lekcje muzealne, projekcje filmów, wystawy, spacery 200 metrów pod ziemią, przechadzki po ciekawych zakątkach miast, konkurs fotograficzny, degustacja specjałów regionalnych i wiele innych.
Wszyscy, którzy dodatkowo chcą zmierzyć się z pytaniami o kulturze i Funduszach Europejskich oraz wygrać bilety na spektakle teatralne, mogą wziąć udział w konkursie internetowym na stronie Festiwalu: www.festiwal.fundusze.malopolska.pl
Fundusze Europejskie dla kulturalnych projektów
Instytucje kultury biorące udział w Festiwalu aktywnie korzystały z dotacji unijnych w ostatnich latach. Owocem tych działań są dziesiątki projektów, wspierających potencjał artystyczny i zasoby małopolskiej kultury.
Muzea, teatry, opera, filharmonia, centra kultury, biblioteki, kopalnie soli, parki rozrywki i nauki oraz świątynie nieustannie prowadzą działalność na rzecz szerzenia i promocji kultury, nie tylko w regionie, ale także wychodząc poza jego granice. Przedsięwzięcia, dzięki którym Małopolska należy do czołówki województw inwestujących w kulturę, stanowią znaczną część wszystkich inicjatyw zrealizowanych przy wsparciu Funduszy Europejskich. To nie tylko projekty infrastrukturalne, polegające na ochronie i modernizacji fasad budynków, ale także działania wspomagające rozwój talentów, dające możliwość prezentacji i obcowania z różnymi formami twórczości oraz kultury materialnej.
Niemniej Małopolska może poszczycić się nie tylko dobrze znanymi i charakterystycznymi placówkami kultury – w ostatnich latach na mapie kulturalnej Małopolski w pojawiły się zupełnie nowe obiekty: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach, Park Miniatur w Inwałdzie, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach czy Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.
Kultura w Małopolsce
Małopolska to unikatowy region ze względu na swoje bogactwo kulturowe. W każdym zakątku Małopolski można znaleźć choćby drobne detale, świadczące o działalności kulturalnej i składające się na barwną mozaikę tradycji, sztuki i kultury regionu. Obiekty UNESCO, cenne zbiory muzealne, dorobek muzyczny, żywy folklor, sztuka teatralna tworzą niespotykany nigdzie barwny tygiel, który inspiruje artystów, przyciąga turystów i wzbogaca samych mieszkańców.
Kraków, Wieliczka, Niepołomice, Brzesko, Bochnia, Tarnów, Nowy Sącz, Szymbark, Chrzanów, Inwałd, Wadowice, Dąbrowa Tarnowska, Zubrzyca Górna i Zakopane to miasta znane z wielowiekowej historii, dbałości o dziedzictwo kulturowe, a także oferujące wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie. Tym razem zapraszają wszystkich do uczestnictwa w Festiwalu Funduszy Europejskich.
Informacje o Festiwalu
Festiwal Funduszy Europejskich Wstęp Wolny jest organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Festiwalu:
www.festiwal.fundusze.malopolska.pl
Pełna lista festiwalowych atrakcji dostępna jest w zakładce "Miasta". Więcej o małopolskich projektach kulturalnych realizowanych dzięki dofinansowaniu Funduszy Europejskich można znaleźć w zakładce "Obiekty".
Zapraszamy. Wstęp wolny!