Festiwal filmowy Prowincjonalia we Wrześni
Ponad 50 filmów polskich i zagranicznych zaprezentowanych zostanie podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2008, który rozpoczął się we Wrześni (Wielkopolskie). Impreza potrwa 4 dni.
Prowincjonalia to przegląd promujący wartościowe filmy fabularne, telewizyjne i dokumentalne o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej. Stawia na kino oryginalne i artystyczne, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości. W części konkursowej uczestniczą wyłącznie polskie filmy z ostatnich kilkunastu miesięcy.
Pierwszy dzień festiwalu zdominowały filmy prezentowane w ramach cyklu "Prowincje świata", którego tematem przewodnim są w tym roku "Kolory śmierci".
Temat ten narzucił się nam już podczas ubiegłorocznych Prowincjonaliów. Kiedy je rozpoczynaliśmy 24 stycznia, zmarła Krystyna Feldman, dwukrotna laureatka nagrody Jańcia Wodnika: honorowej oraz za rolę Nikifora. A dwa dni później zmarła przyjaciółka naszego festiwalu, znająca go jak nikt, Edyta Król- Leszczyńska z Telewizji Poznań. Potem pojawiły się też filmy o tej tematyce, Marcina Koszałki, Doroty Kędzierzawskiej i parę innych. To wszystko zadecydowało, że ten temat został wybrany - powiedział organizator i dyrektor festiwalu, Rafał Górecki.
Podobnie jak w latach ubiegłych, filmowe produkcje młodych twórców z nurtu kina niezależnego, studentów szkół filmowych, pokazane zostaną w ramach cyklu "Porozmawiajmy o przyszłości". Przypomniane też zostaną filmy z udziałem Mai Komorowskiej - tegorocznej laureatki nagrody honorowej Prowincjonaliów.
Podczas wrzesińskiego festiwalu swoje pokazy przedpremierowe będą miały filmy: "Wino truskawkowe" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, "Ogród Luizy" Macieja Wojtyszki, "Nadzieja" Stanisława Muchy i "Benek" w reżyserii Roberta Glińskiego.
Nagrodami - które na zakończenie Prowincjonaliów zostaną przyznane łącznie w jedenastu kategoriach, m.in. za najlepszy film, kreację aktorską, muzykę, zdjęcia itd. - są tradycyjnie drewniane statuetki Jańcia Wodnika, duchowego patrona tego festiwalu, wiejskiego filozofa i uzdrowiciela, bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego. Laureatów tradycyjnie wybierze publiczność, swoje nagrody przyznają też organizatorzy i dziennikarze.
Po większości projekcji zaplanowano spotkania z twórcami filmów. Prowincjonaliom towarzyszą koncerty, wystawy fotograficzne, seminarium filmowe dla nauczycieli, happeningi.