Festiwal Dialogu Czterech Kultur - marka światowa
Festiwal Dialogu Czterech Kultur, przypominający o korzeniach Łodzi, to marka znana już nie tylko w Polsce, Rosji, Niemczech i Izraelu, a więc w krajach, których tradycje i sztukę chce przede wszystkim prezentować. Artystycznym dyrektorem festiwalu jest Piotr Trzaskalski - reżyser "Ediego" i "Mistrza".
Jak mówi dyrektor Maciej Okuński, łódzką imprezę wypatrzył Wiedeń i zaproponował współdziałanie. O tym, czym jest "Dialog", dowie się niebawem Bruksela, bo w połowie października zostanie przedstawiony w ramach prezentacji Łodzi festiwalowej. A za rok będzie miał swój udział w sesji kulturowej w Bremie.
Już niebawem (od 31 sierpnia do 9 września) łodzianie i goście spotkają się na 70 imprezach. Przygotowania do szóstej edycji odbywają się pod dyrekcją artystyczną Piotra Trzaskalskiego. Twórca "Ediego" i "Mistrza" organizował oraz reżyserował wcześniej wiele imprez.
W centrum dowodzenia na placu Wolności odbywa się nieustanna weryfikacja planów i przymiarka do finansowych możliwości. Bo gwiazda to koszt około miliona złotych, a budżet jest skromny. Jak mówi dyrektor Okuński, wynosi około 3,2 mln zł, czyli tyle, co przed rokiem. Przydałyby się ponad cztery. Zgodnie z ideą pomysłodawcy festiwalu, nieodżałowanej pamięci Witolda Knychalskiego, ustalenia zmierzają ku temu, by program był interdyscyplinarny, dostosowany do różnych gustów - dla masowej widowni i koneserów. Ta szeroka formuła już dobrze się sprawdziła, więc warto się jej trzymać.
Imprezy będą się odbywały w całym mieście. Festiwalowym centrum stanie się Manufaktura. Sześć koncertów zaplanowanych jest w Filharmonii, cztery w kościołach.
Zaprezentują się łódzkie teatry. "Jaracz" wystąpi z premierą "Brzydala" M. von Mayenburga w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, Nowy przygotowuje "Zabawy na podwórku" E. Mazya w reż. Andrzeja M. Marczewskiego i "To wszystko miłość" - farsę A. Ayckbourna w reż. Jerzego Zelnika, Studyjny zagra świetnego "Boboka" wg Dostojewskiego w reż. Lifanova z główną rolą Łukasza Chrzuszcza, tegorocznego dyplomanta nagrodzonego Złotą Maską. Na rynku Manufaktury Teatr Wielki przedstawi "Hrabinę" Moniuszki w realizacji Kazimierza Wiencka i Kazimierza Kowalskiego.
Wśród znakomitych gości zapowiadany jest występ gwiazdy światowych scen operowych Barbary Hendricks i recital wybitnego pianisty Edwarda Auera. Przyjedzie David D'Or - gwiazda nie tylko izraelskich estrad. Wiedeńskim akcentem będzie m.in. występ duetu fortepianowego Ranko Markovic i Marialena Fernandes, którzy II Symfonię Mahlera wykonają na cztery ręce. Miłośnicy jazzu posłuchają m.in. norweskiego mistrza Nilsa Pettera Molvaera (trąbka i inne instrumenty) oraz znakomitej wokalistki Agi Zaryan.
Ciekawie zapowiadają się koncerty muzyki etnicznej. M.in. wystąpi Fanfare Ciocarlia z mołdawskiej wsi, Dr Bajn (projekt rosyjsko-niemiecki). Zawsze gorąco przyjmowani są znakomici wykonawcy muzyki cerkiewnej - Chór Oktoich. W różnych formach zaprezentuje się rock i muzyka popularna - m.in. swoje pomysły przedstawią DJ Klawi&Remi, wystąpią Pogodno, undergroundowa grupa Not, Bassisters Orchestra i 4 Woman Eve's (panie grają jazz z elementami muzyki żydowskiej). Do tego filmy, wystawy, programy edukacyjne, sesje. TVP1 przymierza się do przekazu koncertów Funk'N'Stein i Psia Crew (melodie góralskie i elektronika). Telewizja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, więc pewnie zainteresuje się innymi pozycjami, a jest w czym wybierać. Finał wakacji zapowiada się w Łodzi ciekawie!