PolskaFestiwal Bliźniąt w Szczecinie

Festiwal Bliźniąt w Szczecinie

Szczecin po raz ósmy stał się stolicą
bliźniąt, wieloraczków, ich rodzin oraz licznych wielbicieli - rozpoczął się tam VIII Europejski Festiwal Bliźniąt. Na
trzy dni do miasta zjechało około dwustu par bliźniąt z całej
Polski a także z Niemiec.

Celem festiwalu - zdaniem jednego z organizatorów przedsięwzięcia, Marka Sztarka (prywatnie ojca bliźniaczek) - jest zwrócenie uwagi na problemy i sukcesy osób urodzonych z ciąży mnogiej i ich rodzin, integrację tego środowiska oraz zawiązywanie przyjaźni.

Jest to także czas na spotkanie świata nauki z bliźniętami w ramach warsztatów naukowych, a także nocną sesję popularnonaukową.

Festiwal jest jednak przede wszystkim zabawą. W atmosferze pikniku, przy lodach i kawie uczestnicy festiwalu będą przez trzy dni spotykać się ze sobą. Będą prezentacje bliźniąt, występy artystyczne, konkursy: fotograficzny, plastyczny, estradowy. Odbędą się też wybory najbardziej i najmniej podobnych do siebie bliźniaków. Zaplanowano też pokaz mody dla bliźniąt. Atrakcją Festiwalu ma być wspólne, "rodzinne" zdjęcie jego uczestników.

Wszystkie pary zgromadzonych na festiwalu bliźniaków, zgodnie z warunkiem postawionym przez organizatorów, są ubrane jednakowo.

W ramach warsztatów naukowych bliźnięta będą mogły zobaczyć swoje twarze i sylwetki w świetle podczerwonym, także dowiedzieć się, czy na pewno są monozygotyczne (jednojajowe). Przeciętnie jedna na 80 ciąż jest bliźniacza. Trojaczki zdarzają się o wiele rzadziej - raz na 7 200 ciąż, czworaczki raz na 614 000. Pięcioraczki pojawiają się raz na 54 mln porodów. Mniej więcej 70 proc. wszystkich bliźniąt to bliźnięta dwujajowe.

Do dziś nauka nie daje jednoznacznej odpowiedzi, skąd się biorą bliźnięta. Bliźnięta dzielą się na jedno- i dwujajowe. Te podobne do siebie pod względem fizycznym, to bliźnięta jednojajowe. Ale i one nie są identyczne - mają taki sam genotyp, ale mogą różnić się wzrostem, masą i proporcjami ciała. Naukowcy podobieństwo bliźniąt określają przez porównanie kształtów małżowin usznych, płatków nosa, tęczówki oka czy sposobu, w jaki włosy porastają głowę. Każde z bliźniąt, nawet jednojajowe, ma natomiast różne odciski palców.

Bliźnięta są podobne do siebie nie tylko zewnętrznie. W wielu badaniach udowodniono, że bliźnięta jednojajowe obok identycznego wyglądu cechują także podobne zainteresowania, nawyki, iloraz inteligencji, a nawet... poglądy polityczne.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)