Federacja: potrzebny program prewencji ciąż wśród nastolatek
Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zaapelowała do premiera o jak najszybsze wszczęcie prac nad międzyresortowym krajowym programem prewencji ciąż wśród nastolatek.
W Polsce 7% ogólnej liczby porodów dotyczy nastolatek - alarmuje organizacja w liście otwartym do szefa rządu.
PAP otrzymała w piątek kopię listu, który w czwartek został wysłany do premiera.
"Dane oficjalne pokazują, iż dziewczynki w wieku dwunastu, trzynastu lat rodzą w Polsce dzieci. Uważamy za niezbędne podjęcie kroków w celu opracowania i wdrożenia strategii działań na rzecz ograniczenia tego niepokojącego i rodzącego wiele poważnych konsekwencji społecznych zjawiska" - czytamy w liście.
Według Federacji, program prewencji ciąż wśród nastolatek powinien uwzględniać m.in. zapewnienie "dostępnej cenowo" antykoncepcji, odpowiedniej dla młodych dziewcząt, oraz wprowadzenie do programów nauczania z zakresu edukacji seksualnej rzetelnej wiedzy, "przekazywanej w sposób wolny od uprzedzeń i stereotypów".
Niezbędne jest też prowadzenie monitoringu zjawiska nastoletnich ciąż, który - według organizacji - mógłby stać się podstawą długofalowej polityki, zmierzającej w sposób kompleksowy i systemowy do zmniejszenia liczby ciąż wśród nastolatek.
Oficjalne dane pokazują, że w 2001 roku liczba urodzeń żywych przez dziewczynki w wieku do 15 roku życia wynosiła 349, aż 55 urodzeń dotyczyło dziewczynek w wieku 14 lat i mniej, w tym wśród 13-latek odnotowano siedem urodzeń. Jedno dziecko zostało urodzone przez 12-latkę. Liczba urodzeń żywych w grupie dziewcząt między 15 a 19 rokiem życia w 2001 roku wynosiła 25 tys. 777.
Wśród przyczyn ciąży młode matki często wymieniają niewiedzę o zabezpieczaniu się przed niepożądaną ciążą. Według badań, przeszło połowa ankietowanych młodych kobiet w czasie pierwszego stosunku nie stosowała żadnej formy antykoncepcji. Jednocześnie - jak pokazują badania CBOS - ponad 77% osób w wieku od 15 do 19 lat deklaruje, że chce uczyć się w szkole, jak zapobiegać niepożądanej ciąży i chorobom przenoszonym drogą płciową.