Fatalne warunki na drogach
Z powodu opadów śniegu i silnego wiatru
trudne warunki panują na drogach w całej Polsce.
Bardzo trudne warunki panują na drogach woj. warmińsko-mazurskiego. Jest ślisko, na wszystkich trasach zalega śnieg lub błoto pośniegowe, a miejscami także lód. Według porannego raportu olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na żadnej z tras w regionie kierowcy nie mogą się spodziewać czarnej nawierzchni.
Pogarsza się sytuacja na większości dróg woj. podlaskiego. Pada śnieg i wieje silny wiatr. Drogi krajowe są przejezdne, ale zalega na nich błoto pośniegowe, miejscami jest ślisko - poinformowali drogowcy. Do godzin popołudniowych policja nie odnotowała poważniejszych wypadków, było jednak blisko 70 kolizji. Najpoważniejsza miała miejsce w Jeżewie Starym, na trasie Białystok-Warszawa, gdzie TIR wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Na niego najechał jeszcze autobus (według informacji strażaków, wiozący kilkunastu uczniów), a na autobus jeszcze cysterna. Szczęśliwie nikomu nic poważnego się nie stało.
Policjanci mówią, że auta jechały z niedużą prędkością, ale kierowcy nie zachowali na tyle dużych odstępów, by udało się bezpiecznie zahamować. Według drogowców najgorsza sytuacja jest w Suwałkach, Augustowie i Łomży. Jak podają meteorolodzy, w Suwałkach pokrywa śnieżna przekracza 20 cm. Policjanci mówią, że bardzo ślisko jest na trasie z Białegostoku do Augustowa mimo tego, że pracuje tam sprzęt do odśnieżania i likwidowania oblodzenia.
Nawet 50% uczniów nie przyszło do szkoły w niektórych rejonach Suwalszczyzny z powodu zawiei i zamieci śnieżnych - poinformowali dyrektorzy szkół. Rodzice nie puścili dzieci z domów z powodu mrozu, śniegu i wiatru. To już drugi dzień, kiedy z powodu pogody w wielu szkołach ławki świecą pustkami. W woj. podlaskim ferie skończyły się w niedzielę.
Najgorsza sytuacja jest w szkołach w powiecie suwalskim - w Wiżajnach, Jeleniewie i Rutce Tartak. Do szkół w Bachankowie i Smolnikach przyszła tylko połowa uczniów. Dzieci przychodzą pieszo lub są dowożone prze rodziców. Jedna z rodzin ze wsi Jegliniszki dowozi dwójkę swoich dzieci do szkoły saniami. Dzieci są zahartowane. Jedno jest w trzeciej, drugie w szóstej klasie. Przyzwyczaiły się do takiej jazdy. Docierają do szkoły w taki sposób już od kilku lat - powiedziała dyrektor szkoły w Smolnikach Anna Figura.
W Warszawie od wczesnego świtu na ulicach pracuje blisko 150 solarek. Błoto pośniegowe zbierało z jezdni ponad 260 pługów. Mimo to warunki na drogach są trudne.
W woj. świętokrzyskim, według informacji od zarządców dróg, wszystkie trasy krajowe są przejezdne, ale nawierzchnie są białe, a wiatr nawiewa śnieg z pól. Przejezdne są również trasy wojewódzkie, ale na wielu odcinkach występują utrudnienia w postaci przewężeń. Dotyczy to przede wszystkim tras w Górach Świętokrzyskich. Rzeczniczka świętokrzyskiej policji podinsp. Elżbieta Różańska-Komorowicz powiedziała, że policja nie zanotowała żadnych poważniejszych zdarzeń drogowych.
Również w Lubelskiem na drogach krajowych występuje warstwa zajeżdżonego śniegu i błota pośniegowego. Lokalnie może być ślisko - powiedział dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. Warstwa śniegu zalega też na szosach dróg wojewódzkich; dodatkowo sytuację utrudnia wiatr, który nawiewa śnieg z pól. Synoptycy przewidują, że opady śniegu będą się utrzymywać na Lubelszczyźnie do środy, a wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Trudne warunki drogowe z powodu intensywnych opadów śniegu występują od rana też na wszystkich drogach woj. dolnośląskiego. Najgorzej jest w rejonach górskich. Najtrudniejsze warunki jazdy kierowcy napotkają na obwodnicy trzebnickiej w kierunku do Wrocławia i odcinku górskim między Kłodzkiem a Złotym Stokiem. Wiele tirów i autobusów ma tam problemy z przejechaniem, a dla niektórych droga okazała się nie do pokonania - powiedział Artur Falkiewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Policja apeluje do wszystkich
kierowców o zachowanie wyjątkowej ostrożności i dostosowanie prędkości do panujących warunków.
Na śliskie nawierzchnie dróg uważać trzeba w Pomorskiem. Nocne opady śniegu przeszły tam w wielu miejscach w deszcz. Jak wynika z informacji gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, błoto pośniegowe zalega na jezdniach głównie w południowej i południowo-wschodniej części regionu. Dotyczy to m.in tras: nr 20 Miastko-Bytów-Kościerzyna, nr 22 od Człuchowa do Malborka, a także trasy nr 55 Nowy Dwór Gdański-Kwidzyn.
W całym regionie łódzkim pada śnieg, a silny wiatr powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Według drogowców wszystkie drogi w regionie są przejezdne, ale leży na nich warstwa zajeżdżonego śniegu lub błota pośniegowego.
Wszystkie drogi krajowe w Wielkopolsce były rano przejezdne, ale jazdę po nich może utrudniać błoto pośniegowe. Najtrudniejsze warunki są w południowej części województwa - w Kaliszu i okolicach, gdzie pada śnieg - wynika z informacji poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak poinformował Lech Pustelnik, dyżurny GDDKiA w Poznaniu, na południu Wielkopolski dodatkowym utrudnieniem jest wiatr, który może zwiewać na drogi śnieg z pól. W całej Wielkopolsce pracuje we wtorek od rana 137 pługów i 48 solarek.
W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu wiał rano silny wiatr, a termometry wskazywały 17 stopni mrozu. Na połoninach leży ok. 65 cm śniegu. Natomiast widoczność nie przekracza 2 km. W szczytowych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie dotyczy zawietrznych szczytów w masywach Tarnicy, Szerokiego Wierchu oraz Wielkiej i Małej Rawki.
Minus 29 stopni Celsjusza było w Stuposianach w Bieszczadach - poinformowała dyżurna stacji meteorologicznej w Lesku. W styczniu tego roku przez kilka dni w Stuposianach termometry wskazywały poniżej minus 30 stopni Celsjusza, a 24 stycznia zanotowano nawet 35 stopni poniżej zera. We wtorek w Bieszczadach mroźno było także w Terce, gdzie zanotowano 22 stopnie mrozu. Z kolei w Baligrodzie temperatura powietrza wynosiła 21 stopni poniżej zera.
*Wydarzenia TV POLSAT*
Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl